V Malé Morávce leží kousek od sebe skiareály Myšák a Kopřivná. „Nejlepší porce lyžování na Moravě,“ slibuje lyžařům Myšák. Pro sousední Kopřivnou už je tento reklamní slogan nepoužitelný, protože už leží ve Slezsku. Kudy vlastně probíhá moravskoslezská hranice?

Na mapy.cz stačí zadat heslo „Morava“ a hned se objeví červená historická hranice, která rozděluje Malou Morávku na moravskou a slezskou část.

Autobusová zastávka „Malá Morávka, Pod Kopřivnou“ leží ve Slezsku. Přesto je oblepená hesly jako „Nebuď Čechem druhé kategorie, přihlas se k moravské národnosti“ nebo „Sčítání lidu 2021, národnost moravská, jazyk moravský“.

O možnosti přihlásit se ve Slezsku ke slezské národnosti tato moravská kampaň Slezany neinformuje. „Pořádáme plošnou informační kampaň ke sčítání lidu na celé Moravě,“ uvádí na svém webu organizátoři kampaně. O Slezsku se nezmiňují.

Moravský troll

V obcích, které leží přímo na hranici mezi Moravou a Slezskem, mohly být plakáty vylepeny na špatné straně hranice omylem. Dobrovolníci, kteří tímto způsobem propagují moravskou národnost, ale zveřejnili fotografie plakátů i v čistě slezských obcích, jako je například Česká Ves u Jeseníku.

Na některých plakátech je pod hesly a infografikou uveden „Moravský troll“, což je přezdívka nedávno odvolaného primáře hranické nemocnice, youtubera a člena politické strany Moravané Ctirada Musila. Jako Moravský troll Musil na sociálních sítích prezentoval nejen moravanství, ale také nestandardní názory na Covid-19, které vedly k jeho odvolání z postu primáře.

K TÉMATU

Kolik máme Moravanů a Slezanů?
Při posledním sčítání lidu, domů a bytů 2011 se v celé České republice ke slezské národnosti  přihlásilo jen 22 tisíc obyvatel České republiky. Z nich asi 12 tisíc uvedlo slezskou národnost jako jedinou. Zbývajících 10 tisíc se vedle svého slezanství přihlásilo ještě k jiné národnosti, nejčastěji k moravské nebo české. V roce 2011 se k moravské národnosti přihlásilo přes 600 tisíc obyvatel České republiky.