Jedinými dvěma regiony, které jdou dnes proti proudu, jsou Opavsko a Frýdeckomístecko.

O tom, že Opava na rozdíl od jiných měst v kraji nevymírá, jsme vás informovali již v minulých měsících. Ani ke konci roku se situace nemění. Zatímco jinde na Moravě a ve Slezsku utíká pryč čím dál tím více lidí, Opava a Frýdek-Místek se mohou naopak pyšnit přírůstkem.

Co za tím vězí, zůstává tajemstvím. Důvody, proč tolik obyvatel z naší části republiky hledá štěstí někde jinde, spočívají většinou v nedostatku pracovních nabídek. A v tom se Opava od ostatních měst výrazně neliší. Pro „bílé město“ nehraje poslední dobou navíc ani fakt, že se srovnala s Ostravou, co se nekvalitního ovzduší týče.

Jedním z kladů slezské metropole ale zůstává například poměrně nízká kriminalita. Něco se muselo v změnit, protože od počátku nového tisíciletí do roku 2006 počet obyvatel Opavy stejně jako jinde spíše klesal. Na konci roku 2000 evidoval statistický úřad v celém okrese Opava 178 006 osob. O šest let později to bylo již pouze 176 624.

Poté se situace stabilizovala a počty se začaly naopak zvedat. Ke konci minulého roku to již bylo 177 236 osob a k těm přibylo za první letošní pololetí dalších jedenapadesát. Tolik pozitivní zprávy.

Negativní je, že chtě nechtě průměrný věk obyvatelstva je stále vyšší. Zatímco před jedenácti lety dělal 37,8 roků, vloni už to bylo 40,5 roků.