Tak obrovským množstvím polétavého prachu se Moravskoslezský kraj nedusí často. Nejen celé Ostravsko, Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Třinecko, ale oproti dřívějšku i Opavsko byly během víkendu v zajetí smogu.

Ve většině lokalit se množství mikroskopických prachových částic pohybovalo nad hranicí dvě stě mikrogramů na metr krychlový. Někde však prašnost překračovala tři sta mikrogramů. Denní limit pro polétavý prach, označovaný jako PM10, přitom činí padesát mikrogramů.

A aby toho nebylo málo, v noci na neděli se však prašnost zvýšila ještě více. V Bohumíně a Věřňovicích překročila dokonce šest set mikrogramů, nárazově dosáhla až sedmi set mikrogramů. V Ostravě a Havířově byla vyšší než čtyři sta mikrogramů.

Na zvýšené prašnosti má největší podíl průmyslová, zejména železárenská výroba, ale i zplodiny z kotelen a domácích kotlů. Právě v době třeskutých mrazů se podíl lokálních topenišť zvyšuje.

Největší mráz panoval v regionu v nedělních ranních hodinách. V Opavě bylo zaznamenáno minus 24 stupňů Celsia, v Lučině minus 22 a v Ostravě-Porubě minus 21 stupňů Celsia. Rekord ale podle meteorologů nepadl.

„Například v Ostravě–Porubě bylo v zimě roku 2006 naměřeno pro tento den minus 26,3 stupně Celsia,“ sdělil Petr Drobek z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Dnes ráno by se měly teploty pohybovat mezi minus třinácti až minus šestnácti stupni Celsia, odpoledne pak mezi minus devíti až minus šesti stupni Celsia. Postupně bude více zataženo, v noci na zítřek by mělo přijít sněžení.

„V úterý očekáváme teploty přes den mezi minus osmi až minus čtyřmi stupni Celsia. Ve středu se pak opět čeká velmi studená noc, protože se bude od severu vyjasňovat. Teploty klesnou až na minus dvacet stupňů Celsia, odpoledne pak bude kolem minus desíti stupňů,“ přiblížil Drobek předpověď na další dny.

Špatné rozptylové podmínky vydrží celý dnešek, v dalších dnech by se situace mohla mírně zlepšovat. V období smogové situace se lidem doporučuje omezit pohyb venku a větrání obytných místností na dobu nezbytně nutnou.

Martin Pleva, Libor Běčák