Dobrodružně založený Opavan, který už na pevné zemi pokořil na kole Aljašku, se teď zaměřuje na slanou vodu. S pražským kolegou brázdí moře na vlastních plavidlech. Jsou to sice jen nafukovací gumáky, ale jejich výkony bývají o to pozoruhodnější.

Plavby na nafukovacích člunech vás podle všeho pořád baví.

Pořád. Na nafukovacím gumáku se dostanu kamkoliv, i tam, kam jachty obvykle nemohou. Namátkově - na mělčiny, do jeskyní, do odlehlých malých zálivů nebo na dotyk k útesům. Neznám nic krásnějšího nežli takový nejtěsnější kontakt s mořem. O pohodlí nelze vůbec hovořit, ale námořní turistika je prostě nádherná.

Ale též nebezpečná. Nebojíte se?

To je dobrá otázka. Malé gumáky jsou hodně zranitelné a nevhodné do nepohody. Ale v tom to je. Plout se dá, jen když to moře dovolí. Už se mi s kolegou stalo, že jsme po příjezdu kvůli počasí ani nevypluli. Chybná rozhodnutí mohou být na moři často nevratná.

Jaký vztah má suchozemec k moři?

My dva naprosto kladný. Lidem, kteří ho mají na dosah, zdaleka nevoní tak, jako nám, suchozemcům. Pro nás je to exotika, které se nemůžeme nabažit. Dá se říci, že hrozí až závislost, protože námořní turistika je pro nás droga.

Jste dva osamělí mořští vlci?

Ne, z Ostravy, pokud vím, jezdí na moře dva podobní nadšenci, ale podle ohlasů, které dostáváme, je nás rozhodně víc. Na společných akcích se zatím s ostatními námořními turisty nesetkáváme, ale založili jsme 1. český klub námořní turistiky. Pro námořní turisty a jejich příznivce provozujeme webovou stránku www.namornituristika.cz.

Kde jste byl naposled?

Na podzim jsme si se svým spolucestovatelem jako živoucí klasikové námořní turistiky odhalili na Jadranu v malé rybářské vesničce Kaprije pamětní desku. Než by to napadlo někoho jiného, nemuseli bychom se toho už dožít. Umístěná je na místní restauraci Neptun a na ní i zůstane, protože tam obavy ze sběratelů barevných kovů nemají.

Pamětní deska námořních turistů na restauraci Neptun v chorvatské Kaprici. foto: archiv Bohuslava Burkiewicze

Kdo je Bohuslav Burkiewicz?
Narodil se 6.7. 1948 v Podbeskydí a po absolvování pedagogické fakulty včetně doktorátu učil nejdříve na základní škole a externě též na opavské a olomoucké univerzitě. V roce 1978 přešel do opavské věznice nejdříve jako pedagog a pak zastával funkci zástupce ředitele.

V roce 2000 přešel do Prahy na Generálním ředitelství Vězeňské služby a služebně procestoval kus světa. V řadě exotických zemí se podílel na reformách vězeňství a trestní politiky. Jazykové vybavení a zkušenosti pak zúročil jako expert Rady Evropy pro uvedenou oblast.

Od roku 2008 je v důchodu a věnuje se mimo jiné i námořní turistice.