Motorkáři a čtyřkolkáři. Ti se v poslední době zařadili mezi lesní škůdce. Zákon přitom zakazuje vjezd všech motorových vozidel kromě speciální lesní techniky do lesů. Řidiči motorek a čtyřkolek ho však naprosto beztrestně ignorují.

„Každý zjištěný vjezd hlásíme policii, ale je to jen ztráta času. Policisté nám pokaždé řeknou, že s tím nemohou nic dělat. Teoreticky bychom se mohli sami bránit instalovanými zábranami vjezdu, ale prakticky bychom v případě zranění takového lesního piráta riskovali trestní řízení. Proti nájezdům jsme zcela bezmocní,“ konstatuje ředitel Městských lesů Otto Žallmann.

Tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský to vidí jinak. „Pokud dostane policie hlášení, že po lese jezdí motorkáři nebo čtyřkolkáři, vyjíždí k prošetření. Když policista na uvedeném místě některého zastihne, zahájí s ním řízení, a když ne, zajistí svědecké výpovědi nebo otisky pneumatik,“ tvrdí mluvčí Černohorský.

Z toho by mělo být zřejmé, že možnost zakročit při porušení zákona existuje. Lesníci v celé republice však dál shodně poukazují na svou bezmocnost při nájezdech motoristů, kteří ničí přírodu a plaší zvěř, i na laxnost policie při řešení těchto případů.

„Motocyklistům a čtyřkolkářům hrozí za přestupek maximální pokuta 5 000 korun, pokud by je však někdo chytil. Jediný citelný postih, který by situaci vyřešil, by bylo asi zabavení motocyklu,“ konstatuje mluvčí Lesů ČR Šárka Kubelková. Instalované zábrany problém neřeší, protože je motorkáři mohou objet, a navíc představují riziko, že se do lesa při požáru nedostanou hasiči.

A zajímavost na závěr: Moravskoslezský kraj poskytl vloni Městským lesům neinvestiční dotaci ve výši 880 732 korun. Určená je k pořízení ekologické lesní techniky a na opatření k omezení škod, způsobených kalamitními škůdci. Na škody způsobené jezdci na terénních motorkách a čtyřkolkách ale nedostane organizace vůbec nic.

(jih)

Dívka: Jsou to sice frajeři, ale měli by myslet i na ostatní

Co si myslí Opavané o motorkářích a o způsobu jejich jízdy? Názory, které jsme zjišťovali mezi lidmi přímo na ulici, byly různé, ale většinou se lidé shodli na tom, že velká část těchto jezdců na silných strojích jsou hazardéry se životem nejen svým, ale i ostatních.

„Myslím si, že jsou to hazardéři, často viníci těžkých dopravních nehod a díky rychlé jízdě jsou téměř nedostižitelní. Policie by se na ně měla více zaměřit, ale vzhledem k nedostatku prostředků a malým kompetencím je to asi nemožné.“ uvedla šestatřicetiletá Martina Konečná z Opavy.

Josef Pavelka, šestašedesátiletý důchodce z Opavy, řekl, že by měly být přísnější a důslednější kontroly a nemělo by se jim nechávat tolik volnosti, jako je tomu doposud. Setkali jsme se i s přirovnáním „dárci orgánů“, které použila dvacetiletá obchodní zástupkyně Jana Turoňová z Frýdku–Místku, která je jak zastáncem „silných strojů“, tak i odpůrcem příliš nebezpečné jízdy: „Jsou to sice frajeři, ale měli by myslet i na ostatní.“

Padesátiletý nezaměstnaný Ivo Ausficír z Opavy si stěžoval nejen na nepřiměřeně rychlou jízdu, ale také na obrovský hluk. „Bydlím na frekventované silnici a občas je ten hluk opravdu nesnesitelný. Jsem odpůrcem této zábavy a jako bývalý rybář si myslím, že mají také vysoký podíl na znečišťování a ničení přírody.“ Stejně tak Jindřich Kudla, sedmdesátiletý důchodce z Opavy, tvrdí, že hluk, linoucí se ze silných motorů obtěžuje nejen spoluobčany, ale také zvěř.

„Vyhledávají boční cesty, plaší zvěř a neváží si zdraví. Jsou to prostě hazardéři s lidským zdravím. Samozřejmě všichni nejsou stejní, ale většinou jsem se setkal pouze s takovýmto chováním.“ Šestadvacetiletý student Miloš Fabián z Ústí nad Orlicí upozorňoval na neukázněnost motorkářů hlavně vůči ostatním řidičům a apeloval na větší důslednost policistů.

„Každý máme nějakou zábavu, když se to bere jako sport a jezdí se alespoň trochu zodpovědně, tak s tím nemám problém. Odsuzuji ale bezohledné chování a riskantní jízdu, v takových případech bych byl rozhodně pro větší sankce,“ podotkl osmdesátiletý opavský důchodce Josef Mazel.

(pk)