Je dost pravděpodobné, že v průběhu listopadu budete na ulicích potkávat neoholené muže, respektive muže s knírkem. U většiny z nich to však nebude známkou toho, že se jim do odstranění vousů nechtělo, naopak si je pěstují záměrně.

Listopad je totiž měsícem mužské solidarity, právě se zaměřením na typicky mužské onemocnění rakovinu prostaty. A typickým mužským znakem, tedy knírem, se má na prevenci této nemoci upozornit.

Toho se netradičním způsobem zhostil například záložník SFC Opava Jan Schaffartzik. „Asi před dvěma, třemi lety jsme s mým tehdejším spoluhráčem Radovanem Lokšou natočili video, které jsme umístili na kanál Youtube, skladba nese název Movember. Byl to spíše takový hec, chtěli jsme k podpoře této akce přispět i jinak než jen knírkem," vysvětlil Jan Schaffartzik.

Zdroj: Youtube

Ani o ten ale letos nouze nebude. „Účastním se Movemberu každoročně, takže knír si určitě narůst nechám. A nebudu sám, většina spoluhráčů v kabině akci podporuje také," doplnil.

Knírkem se budou moci pochlubit i někteří zaměstnanci opavského magistrátu. „Na konci října byl napříč magistrátem rozeslán agitační mail, ve kterém bylo mužské osazenstvo vyzváno k podpoře této akce. Byla vytvořena i skupina na stránkách cz.movember.com, kde se již někteří přihlásili a budou svou vousatou chloubu prezentovat.

Ale věříme, že se do akce i mimo tento portál zapojí také další zaměstnanci," vysvětlila opavská tisková mluvčí Lada Dobrovolná.

Dalším, kdo si nechává narůst knír, je třeba i tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda. „Naše nemocnice sice žádnou oficiální akci k Movemberu nechystá, ale urologické oddělení na prevenci samozřejmě navazuje. Já mám vousy stabilně už delší dobu, ale uvažuji, že si k Movemberu nechám narůst i knír," poznamenal Svoboda.

Co je vlastně Movember?

Movember je nezávislá charitativní organizace, jejímž hlavním úkolem je získávání finančních prostředků a šíření osvěty o zdraví mužů. Velký důraz je kladen právě na prevenci rakoviny prostaty. Jako symbol podpory si muži po celý měsíc „pěstují" knír.

Slovo Movember vzniklo složením dvou anglických výrazů pro knír (moustache) a listopad (november).