Projekt je součástí Městského programu prevence kriminality. Vznikl ve spolupráci s ředitelem městské policie Opava, koordinátorkou prevence městské policie, romskou poradkyní, manažerkou prevence kriminality a pracovníkem Policie ČR, zabývajícím se problematikou sociálně znevýhodněných občanů. Uchazeči o pozice asistenta musejí splňovat veškeré podmínky a předpoklady k této činnosti a vybraní projdou ještě před nástupem do služby dvoudenním vzdělávacím seminářem.

S nástupem asistentů, kteří budou v terénu pomáhat strážníkům městské policie, je počítáno v květnu. Jejich práce má přispět ke snížení počtu spáchaných trestných činů, přestupků a společensky nežádoucích jednání. Kromě toho má sloužit k prevenci rizikového chování v okolí školských zařízení a dětských hřišť na sídlištích a ke zvýšení pocitu bezpečí obyvatel hlavně v rizikových lokalitách. Jedná se především o městské ubytovny a ulice Sadová, Myslivcova, Mostní a Rybářská, kde je nárůst sociálně nepřizpůsobivých občanů.

Vybraný asistent by měl z takových lokalit buď sám pocházet nebo by měl jejich problematiku dobře znát.

„Z tohoto důvodu doufáme ve změnu názoru mnohých občanů majoritní společnosti na osoby sociálně vyloučené, z etnických skupin a multikulturního prostředí," míní manažerka prevence kriminality města Dagmar Polášková. Z pohledu městské policie je pozitivním faktem, že novým preventistům služba také prospěje.

„Během jejího výkonu získají právní povědomí, osvojí si techniky komunikace s lidmi, naučí se řešit různé situace a pracovat v týmu. To pro ně může být v budoucnu přínosem k lepšímu uplatnění na trhu práce," konstatuje ředitel městské policie Milan Kokoř.