Na druhou stranu, takovéto teploty k zimě prostě patří. Fungovat se musí. Své o tom ví například i fotbalisté SFC Opava, kteří normálně trénuji.

Při procházce Opavou například zaujme cedule u vinotéky U Sudu. Zve na horký punč z odrůdy Merlot, který slibuje zahřát i při teplotách minus 14 stupňů. „Určitě bych si dal, jsem ale v práci,“ usmál Kamil Vrchota. „Zaměstnavatel by to nepochopil. Odpoledne se s manželkou stavím, mám záminku na procházku v mrazu,“ dodal jedním dechem.

Takto vypadá pravý vůz opavského Senior taxi.
Město Opava varuje před falešným senior taxi. Takto vypadá to pravé

„Konečně je pořádná zima, jen toho sněhu by mohlo být více. Pamatuji si na uhelné prázdniny. Jako děti jsme si protáhli Vánoce ještě o týden. Byla to zábava. Chodili jsme pravidelně hrát hokej na rybník v Mladecku ke Kyškovi,“ přehrál si v hlavě vzpomínku padesátník Pavel.

Byť Opavsko sevřel silný mráz, tak je šance potkat ve městě i cyklisty. „Ten pán je blázen,“ kroutila hlavou starší paní na zastávce u Slezského divadla při pohledu na muže, který si to upaloval na kole. „Dříve byly takovéto mrazy normální. Táta nastříkal za barákem kluziště,“ vzpomínal Zbyněk Materník. Silné mrazy mají ale s přibývajícími dny vyklízet pozice.