Scénář je vždy stejný. Vždy se najde samička, která porodí mláďata pozdě na podzim, tak pozdě, že nemají šanci přežít zimu. „Tak si někdy říkám, zdalipak to ti ježci už nedělají naschvál. Oni asi vědí, že se o jejich mláďata s ženou postaráme,“ říká s úsměvem Tomáš Skýpala.

A jak ježčí mláďata nachází? Ještě před loňskou zimou mu je v tlamě na práh jeho statku nosil s prvními mrazíky jeho pes Amor, který patřil k plemeni tzv. samojedů. Jestli vás teď napadá, že ježčí bodliny musejí v psí tlamě píchat, tak vězte, že Amora podle slov jeho pána zkrátka nepíchaly.

Vždy pět šest ježků pak putovalo do ohrádky s pilinami, kde se jim celou zimu a část jara žilo jako v bavlnce. Paní domu jim vařila drůbeží maso, vajíčka natvrdo, dávala kočičí granule, vodu. Před několika dny pak za Skýpalovic statkem došlo k malému obřadu. Manželé vypouštěli pět ježků do volné přírody.

Letos prý kvůli deštivému květnu pozdějil než jiné roky. Ježkům se z krabice nejdříve moc nechtělo, nakonec se ale rozutekli pod keře a do vysoké trávy.

Vypiplat skupinku ježků není žádná legrace. Manžele to stojí hodně času, práce i peněz. Proč to tedy dělají? „Ročně zahyne na našich silnicích na šedesát tisíc ježků a to je alarmující, nemyslíte?“ odpovídá Tomáš Skýpala.

I bez ježků mají manželé plné ruce práce. Chovají psy, slepice, králíky, kachny a pána zahrady za domem – svérázného kozla Matěje. Starají se o velký statek, který před lety koupili, aby prý mohli dýchat čerstvý vzduch. Oba jsou totiž plně invalidní.

A ještě něco. Tomáš Skýpala vás neustále něčím překvapuje. To když například z útrob domu vytáhne své velkoformátové černobílé fotografie, s nimiž vyhrával fotografické soutěže: například v celostátní soutěži hlavní cenu Svazarmu za cyklus Opavská sopka v roce 1975.

Nebo před vámi rozprostře sérii fotografií z odstřelu bývalého hotelu Koruna či pohřbu romského barona Stojky v roce 1977 v Opavě, za což ho mimochodem málem vyhodili ze školy.

Tento vyučený stolař, bagrista, horník, rebel, vypravěč a pamětník, je totiž mimo jiné absolventem Školy umělecké fotografie v Brně.