Takový nápor, že průvodci nestíhali brát všechny skupiny. Muzeum břidlice nalákalo v sobotu do Budišova nad Budišovkou velkou salvu turistů.

Ti se mohli pokochat břidlicí na několik způsobů, a to nejen jako druhem krytiny, ale i jako materiálem, z kterého se vyráběly kalamáře nebo gramofonové desky. Nejvíc pozornosti se těšila zahrada, kde mohli zájemci spatřit například štolu s netopýry nebo břidlofon.

„Zájem byl obrovský. Dokonce tak velký, že průvodci nestíhali. Muzeum je malé, nevejde se do něj padesát lidí, takže někteří lidé museli čekat. Snad to nezkazilo celkový dojem, protože jinak jsme měli reakce velmi pozitivní," uvedl ředitel Střediska volného času v Budišově nad Budišovkou Josef Poljak.

Právě středisko volného času má muzeum pod křídly.

Muzeum otevřelo dveře návštěvníkům od deváté hodiny ranní až do poledne. Od jedné hodiny se pak uskutečnil výšlap do Starých Oldřůvek až k dolu V Zátočině. „Výšlapu se zúčastnilo takřka sto dvacet lidí, což jsme vzhledem k délce trasy neočekávali. Do karet nám hrálo i krásné počasí," pochvaloval si Poljak.

Každá Břidlice z jiného dolu. K orientaci návštěvníkům sloužily popisky.

Každá Břidlice z jiného dolu. K orientaci návštěvníkům sloužily popisky. foto: Deník / Klára Jarošová

Nejen on měl z celého dne dobrý pocit. „Muzeum je opravdu krásné, byla jsem tu před lety a vůbec se to s nynějším stavem nedá srovnat. Akorát mi vadilo, že jsem musela tak dlouho čekat. Snad to do budoucna doladí, protože by jim to mohlo odlákat potenciální zájemce," uvedla návštěvnice Jindra M., která před muzeem čekala více než dvacet minut.

Sobotní den byl pouhou předpremiérou v rámci otevírání sezony Opavského Slezska. Oficiální otevření muzea se uskuteční 9. května.

Stavba muzea stála 3 600 181 korun, pořízení inventáře 1 288 250 korun. Z této celkové částky hradí 85% evropská unie, 15% jde z městské kasy.Rekonstrukce je pouze jednou částí rozsáhlého projektu Krajina břidlice, který obsahuje mimo jiné i naučné stezky nebo imaginárium.