Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezské zemské muzeum získalo předměty po rodině Čeledových

Opava, Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) před nedávnem kontaktoval Slezské zemské muzeum (SZM) s potěšující zprávou. Do Opavy poputuje historický majetek v hodnotě téměř 25 500 korun.

3.7.2014
SDÍLEJ:

Na dvou snímcích můžete vidět některé předměty rodiny Čeledových, které nyní vlastní SZM.Foto: archiv SZM

Důvodem je odúmrť po zůstavitelce Věře Novákové, která byla dědičkou rodiny Čeledových a firmy Jana Čeledy. Ten hrál významnou roli v kulturním a politickém životě nejen v Opavě, ale i širším regionu Slezska a severní Moravy.

ÚZSVM do rukou muzea bezúplatně převedl historické cennosti, předměty kulturní hodnoty a také běžné denní potřeby. „Kolekce předaných předmětů, dokumentů, fotodokumentace či obrazů obohatily sbírky SZM a jeho návštěvníci je již mohou zhlédnout ve stálé expozici Slezsko v historické výstavní budově v Opavě," líčil Pavel Hortig z oddělení komunikace ÚSZVM.

Jak už bylo výše zmíněno, rodina Čeledových a zejména potom sám Jan Čeleda byli ve slezské metropoli velmi známí. Na toto téma jsme si popovídali s tajemníkem opavského magistrátu Tomášem Elisem, jehož dědeček Arnošt Rychlý se s Janem Čeledou dobře znal.

Na dvou snímcích můžete vidět některé předměty rodiny Čeledových, které nyní vlastní SZM.

„Můj dědeček byl hudební skladatel a Jan Čeleda se pohyboval ve společnosti kulturně činných osobností. Sám byl velmi činorodý. Byl členem různých spolků a organizoval řadu akcí. Byl ve spojení s opavskými buditeli. Třeba s pedagogem a historikem Josefem Zukalem," vysvětloval Tomáš Elis.

Kromě toho, že se Jan Čeleda aktivně podílel na opavském kulturním životě, byl také vynikajícím obchodníkem. Za důkaz lze považovat firmu, která nesla jeho jméno. Obchodoval třeba s čajem anebo likéry.

„Těch věcí bylo daleko více. Zaměřoval se na prvotřídní dovozové zboží. Během dvacátých a třicátých let byl nejen jako obchodník doslova vyhlášený," doplnil tajemník opavské radnice.

Petr Dušek

Autor: Redakce

3.7.2014
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení