Návštěvníky zaujmou originalitou pojetí i použitými materiály. Jsou vyřezávané, keramické, papírové, paličkované, malované na skle i textilní, zhotovené formou patchworku. Kromě klasických figurálních jesliček jsou v expozici zařazena snad všechna myslitelná pojetí betléma.

„Mými favority jsou dva z nich - Hlučínský betlém od řezbáře Gerharda Jandy a Hornický betlém. Hlučínský betlém zaplňuje kromě panoramatu města Hlučína i řada postaviček – řemeslníci, muzikanti, a dokonce zabíjačková scéna i některé dříve i nyní známé osobnosti, například sochař Johannes Janda, malíř Johannes Bochenek nebo spisovatelka Jana Schlossarková.
Hornický betlém
Hornický betlém je zase instalovaný ve vojenském kufru a Ježíšek se ukrývá v uhelné sloji,“ říká hlučínský historik Jiří Neminář. Betlém z Kravař nabízí mimo jiné postavy kravařského děkana, kostelníka Vincka i potulných žebráků. Kromě klasických figurálních jesliček jsou v expozici i vzácné skříňové betlémy z 19. století a mezi vystavenými jesličkami je spousta regionálních přesahů.

Na pozadí jednoho betléma je vidět například těžní věž dolu Anselm nebo Slezskoostravský hrad. Vystavené betlémy pocházejí nejen z muzejních sbírek, ale především od moravských a slezských sběratelů. Kromě betlémů nabízí výstava i vzpomínky pamětníků na dřívější vánoční zvyky s koledou v hlučínském nářečí. „Naše výstava slouží i jako vzdělávací akce pro děti ze základních i mateřských škol z celé hlučínské oblasti, která je během dopolední hodiny obohacuje o znalosti a navíc i baví. Termíny máme už obsazené až do Vánoc a teď připravujeme lednové,“ dodává Jiří Neminář.