Návštěvníky zaujmou originalitou pojetí i použitými materiály. Jsou vyřezávané, keramické, papírové, paličkované, malované na skle i textilní, zhotovené formou patchworku. Kromě klasických figurálních jesliček jsou v expozici zařazena snad všechna myslitelná pojetí betléma.

Policejní kontroly na železničních přejezdech. Děhylov, 5. prosince 2022.
Razie na přejezdech na Opavsku. "Tajná" auta, majáky, hazardující řidiči

„Mými favority jsou dva z nich - Hlučínský betlém od řezbáře Gerharda Jandy a Hornický betlém. Hlučínský betlém zaplňuje kromě panoramatu města Hlučína i řada postaviček – řemeslníci, muzikanti, a dokonce zabíjačková scéna i některé dříve i nyní známé osobnosti, například sochař Johannes Janda, malíř Johannes Bochenek nebo spisovatelka Jana Schlossarková. 

Hornický betlém

Hornický betlém je zase instalovaný ve vojenském kufru a Ježíšek se ukrývá v uhelné sloji,“ říká hlučínský historik Jiří Neminář. Betlém z Kravař nabízí mimo jiné postavy kravařského děkana, kostelníka Vincka i potulných žebráků. Kromě klasických figurálních jesliček jsou v expozici i vzácné skříňové betlémy z 19. století a mezi vystavenými jesličkami je spousta regionálních přesahů.

Takto má vypadat opravený zimní stadion. Vizualizace.
Kdo opraví dosluhující zimák? Vedení Opavy znovu hledá vhodného kandidáta

Na pozadí jednoho betléma je vidět například těžní věž dolu Anselm nebo Slezskoostravský hrad. Vystavené betlémy pocházejí nejen z muzejních sbírek, ale především od moravských a slezských sběratelů. Kromě betlémů nabízí výstava i vzpomínky pamětníků na dřívější vánoční zvyky s koledou v hlučínském nářečí. „Naše výstava slouží i jako vzdělávací akce pro děti ze základních i mateřských škol z celé hlučínské oblasti, která je během dopolední hodiny obohacuje o znalosti a navíc i baví. Termíny máme už obsazené až do Vánoc a teď připravujeme lednové,“ dodává Jiří Neminář.