Informaci ohledně změny na ředitelském postu a jméno Šimčíkova nástupce Deníku potvrdilo tiskové oddělení SZM. „Ano, mohu potvrdit, že novou ředitelkou našeho muzea se stane Jana Horáková," uvedla manažerka pro marketing Slezského zemského muzea Jana Štenclová.

Nová ředitelka SZM má vynikající předpoklady pro to, aby svou práci vykonávala dobře. Je uznávanou kapacitou, prostředí Slezského muzea velice dobře zná a hlavně za ní stojí léta tvrdé a pečlivé dřiny v čele Národního památníku II. světové války v Hrabyni, který patří pod správu SZM.

Z kolosálního objektu, jenž byl řadu let pro spoustu lidí pouhým železobetonovým monstrem, je v současnosti expoziční areál a návštěvníkům rozhodně má co nabídnout. Do ředitelského křesla by oficiálně měla usednout v pátek 16. ledna. Zatím se dá jen spekulovat o tom, zda i nadále zůstane vedoucí hrabyňského památníku.

Jana Horáková se stala vítězkou výběrového řízení na nového ředitele, které proběhlo na konci minulého roku. Slezské zemské muzeum na čtvrtek 15. ledna svolalo tiskovou konferenci.

„Tématem bude vyhodnocení roku 2014, vize do roku 2015 a zhodnocení působení ředitele Antonína Šimčíka ve Slezském zemském muzeu v letech 2009 až 2014, který ve své funkci končí 15. ledna," pokračovala už zmíněná Jana Štenclová.

Antonínu Šimčíkovi nelze upřít, že pod jeho vedením se povedlo uskutečnit spoustu dobrých věcí. Ať už jde o zajímavé výstavy anebo dokončení rozsáhlé rekonstrukce Historické hlavní budovy SZM, která nejstaršímu muzeu na území České republiky dodala šmrnc zvenku i zevnitř.

Na druhé straně je nutné říct, že se musel vyrovnávat i s kritikou. Asi nejdále v tomto ohledu zašel uznávaný opavský historik Pavel Šopák, který pod Šimčíkovým vedením působil a se svým týmem sestavoval například unikátní výstavu Znamení vertikál.

V rozhovoru pro Deník v listopadu 2013 zpochybnil kvalitu současného ředitele a přiznal, že ho i veřejně vyzval k odstoupení. Na to Antonín Šimčík reagoval svým vlastním vyjádřením.