Na pozitivním vývoji má lví podíl zlepšená situace u mužů, kterých z evidence rychle ubývá. Ženy jsou na tom už hůře, jejich nezaměstnanost zůstává víceméně stejná.

„Počet lidí bez práce klesá v našem okrese již třetí měsíc za sebou a děje se tak hlavně díky stále se zlepšující situaci na trhu práce, zvláště u profesí, které vykonávají převážně muži. Tento fakt ukazuje na pozvolné oživování výroby v odvětvích zpracovatelského průmyslu, v současné době pak také i ve stavebnictví,“ přibližuje pracovnice opavského úřadu práce Ludmila Berková současný stav v regionu.

Ze šesti měst v kraji má míru nezaměstnanosti pod deseti procenty ještě Frýdek–Místek.

Ke snížení nezaměstnanosti na Opavsku přispělo hlavně zahájení sezonních prací a svůj vliv na pozitivní vývoj může mít i určité zlepšení hospodářské situace a mírné oživení pracovního trhu. Na jedno volné místo teoreticky připadá necelých sedmadvacet uchazečů.

Do skupiny uchazečů, kteří našli práci, patří kromě nově zaměstnaných s uzavřeným pracovněprávním vztahem též lidé, kteří se rozhodli samostatně podnikat. Do evidence úřadu práce se v květnu přihlásilo třiačtyřicet dřívějších živnostníků.

Dobrou zprávou je i to, že pro další období nehlásí hromadné propouštění ani částečnou nezaměstnanost žádná místní firma. Zaměstnavatelé naopak prostřednictvím opavského úřadu práce nové pracovní síly hledají. Nejčastější požadavky se týkají nástrojářů, zámečníků, svářečů a strojírenských dělníků.

Trh práce v opavském okrese je však otevřený i dalším profesím, například telefonistům, prodavačům, číšníkům a servírkám, řidičům nákladních vozů nebo obsluze automatických nebo poloautomatických kovoobráběcích strojů.

Konkrétně Slezská nemocnice okamžitě přijme sedmnáct lékařů, osm ženských sester a dva lékárníky. Firma R.M.S. – plus hledá devatenáct telefonistů a ve společnosti Brano najde uplatnění patnáct strojírenských dělníků.

„Pokles počtu volných pracovních míst, který jsme zaznamenávali od konce roku 2008, se teď zastavil a lze předpokládat, že se po dobu letních měsíců bude poptávka po pracovní síle dál zvyšovat,“ optimisticky prognózuje Ludmila Berková. Nejobtížněji stále hledají zaměstnání zdravotně postižení.