Klimatické podmínky letošní zimy nejsou pro lesní zvěř tak příznivé jako ty v minulých letech. Větší úhyn srn a dalších zvířat pohybujících se v lesních revírech však podle správců lesů na Opavsku nehrozí.

K současnému stavu se vyjádřil ředitel Městských lesů Opava Radomír Drašák: „Potřebu zvýšeného přikrmování nemáme. Vzhledem k tomu, že byl semenný rok buků, tak je lesní revír poměrně plný potravy, která pomůže zvířatům zimní období přežít."

Přes zimní sezonu pak v Městských lesích přikrmují srnčí zvěř pravidelně. V mnoha případech využívá potravy z krmelců také černá lovná zvěř.

S tou se však myslivci vypořádávají po svém. Novým rokem jim totiž skončilo dvouměsíční období honů na drobnou zvěř, takže v lednu se zaměřují nejen na přikrmování, ale také na lov lišek a divokých prasat. Dříve byla potřeba zvýšeného přikrmování v lesích více patrná.

„V minulosti zde byl dosti hladový revír. Nebylo tady tolik polí a pasek jako dnes. Charakter lesního porostu zvířatům také moc možností, jak získat potravu potřebnou pro přežití zimy, neposkytoval. Dnes už je ten potravinový výběr dosti větší a rozmanitější," dodal k tématu Drašák.

Ve stejném stavu se nachází také lesní zvěř v revírech pod správou Lesů České republiky ve Vítkově a Opavě. „Pokud je o zvěř řádně pečováno, není ohrožena, nicméně zcela nepochybně může docházet k přirozené selekci u jedinců s horší tělesnou kondicí a zdravotními problémy.

Při vyšší sněhové pokrývce pak samozřejmě vyvstává potřeba zvýšeného přikrmování zvěře," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že současné podmínky v lesích na Opavsku toto pomocné opatření nevyžadují.

Prozatím nebyl letos registrován ani případ, kdy by zvíře kvůli extrémním mrazům a vysokého nánosu sněhu uhynulo. „O žádném takovém případu nevíme. K přirozenému úhynu zvěře slabší konstituce dochází každoročně, aniž by musely být výrazně zhoršené klimatické podmínky," dodala k tématu Jouklová.

Podobně jsou na tom i lesní revíry na Bruntálsku. Myslivci v těchto dnech mají plné ruce práce se zimním přikrmováním a jsou často v lese, kde vyhodnocují stopy zvěře ve sněhu. „Podle stop na sněhu a podle trusu se snažíme odhadovat množství zvěře a její zdravotní stav," uvedl Čestmír Pavlík z Okresního mysliveckého spolku OMS Bruntál.

David Beinhauer, Fidel Kuba