Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na celém Opavsku vyjíždí devět sanitek

Opavsko - Záchranáři vyjíždějí především k náhle vzniklým a závažným onemocněním a stavům, interní onemocnění tvoří asi dvě třetiny výjezdů.

14.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Eva Kořínková

Devět. To je maximální počet sanitek, které vyjíždějí k případům na Opavsku, Hlučínsku a Vítkovsku. Kromě toho má Opava a Vítkov ještě takzvanou převozovou službu.

„Sanitek jako takových je pochopitelně více, coby záložní jsou připraveny v garáži pro případ selhání některého z vozidel nasazených v ostrém provozu, technických prohlídek a podobně,“ konstatuje mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl. Opavsko má ve všední den v pracovní dobu, tedy do 15.30, k dispozici dvě vozidla RLP, jejíchž posádku tvoří řidič-záchranář, zdravotní záchranář, sestra specialistka a lékař a dva vozy RZP, tedy bez lékaře.

Na Hlučínsku vyjíždí dva vozy RZP a vozidlo rendez-vous s řidičem-záchranářem, zdravotní sestrou a lékařem. Vítkovsko pak disponuje jedním vozem RLP a jedním RZP. Jak dále Lukáš Humpl sdělil, mimo pracovní dobu je počet posádek mírně nižší. V celém regionu jde o jednu lékařskou posádku. „Zatímco v Hlučíně a Vítkově jsou identické jako v pracovní době, v Opavě se organizace výjezdové činnosti mění na takzvaný rendez-vous systém, je zde k dispozici jedno vozidlo rendez-vous a dvě RZP,“ vysvětluje mluvčí.

Co se týká operačního střediska v Opavě, tak to je podle jeho slov v pracovní době obsazeno čtyřmi dispečerkami, v nočních hodinách a o víkendu pak nejméně dvěma. Na otázku, k čemu všemu lidé záchranku nejčastěji volají, Lukáš Humpl odpověděl: „Vyjíždíme především k náhle vzniklým a závažným onemocněním a stavům jako jsou cévní mozkové příhody, dechové obtíže, akutní srdeční infarkty, bezvědomí, křečové stavy (epilepsie), samozřejmě také úrazy, dopravní nehody a další. Interní onemocnění tvoří asi dvě třetiny všech událostí, které řešíme.“

Podotkl také, že lidem na místě události plyne čas jinak, obvykle pomaleji, než ve skutečnosti. „Proto mívají někdy pocit, že pomoc přišla až za dlouhou dobu od zavolání. Skutečnost ale ukazuje, že zákonem stanovený patnáctiminutový limit pro příjezd záchranáři v našem regionu dodržují v drtivé většině případů,“ zmínil Humpl.

Zbytečný výjezd snižuje naději na přežití jinému

Záchranáři se mnohdy v praxi setkávají i se zneužíváním čísla 155. Dokladem toho je i jeden konkrétní případ, který se stal v průběhu loňského roku. „Většinou si dotyční vymyslí dopravní nehodu nebo nějaké zranění,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl s tím, že daný případ byl jiný. „Na dispečink opavské záchranky volal z Brumovic mladý muž s tím, že se vrátil domů ze zábavy a nalezl doma maminku, která se léčí se srdcem, špatně se jí dýchá a bolí ji na hrudi,“ zmínil Lukáš Humpl.

Bylo to o víkendu kolem jedné hodiny ranní. Muž podle mluvčího jevil známky podnapilosti. „Když chtěla operátorka maminku k telefonu, řekl muž, že není doma, ale že volá z telefonní budky. Což si operátorka ověřila. Na její žádost pak muž udal své jméno a adresu,“ pokračuje Lukáš Humpl. Jediné, co přišlo dispečerce v té chvíli podezřelé, bylo, že volající nedokázal odpovědět na otázku, kolik je mamince let. Odpověděl několikrát, ovšem pokaždé řekl jiné číslo. Na místo přesto vyjela posádka. Když záchranáři do Brumovic dojeli, nemohli udané číslo domu najít. „Pokud vyjíždí posádka někam do obce, domlouváme se, že volající nebo někdo jiný počká na sanitku před domem,“ upřesňuje Lukáš Humpl.

Totéž slíbil dotyčný muž, na posádku ale nečekal. Aby záchranáři nic nezanedbali, ještě jednou si ověřili na dispečinku číslo domu. Adresa přehraná ze záznamu seděla. Aby posádka měla jistotu, vzbudila rovněž obyvatele sousedních domů. Podle jejich výpovědi se ale dům s číslem popisným, které sdělil volající muž, v obci vůbec nenacházel a jméno ženy nikdo z nich neznal. Dispečerky se pokoušely i o zpětný kontakt, ale v telefonní budce nikdo telefon nebral. Posádka tedy ještě několikrát obec projela, ale nikoho nenašla.

„Evidentně se jednalo o zneužití linky 155. Těžko říct, jaký byl motiv,“ dodal Lukáš Humpl a upozornil na to, že pokud by právě v těchto chvílích potřeboval pomoc lékaře pacient například někde v Opavě, příjezd vozidla rendez- –vous by byl zbytečně opožděn, místo ze základny by muselo přejíždět k postiženému až z Brumovic.

Autor: Martina Němcová

14.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení