VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Hanuši vyvěrá ze země pramen opředený pověstmi

Hradec nad Moravicí – Je to krásné a romantické místo. Na kopci Hanuše, v rokli na západním svahu poblíž lesní cesty, vyvěrá pramen. Odedávna je toto místo místními lidmi nazýváno Svatá studna.

23.5.2011
SDÍLEJ:

To je ona. Svatá studna na Hanuši v Hradci nad Moravicí.Foto: archiv

O jejím vzniku se tradují pověsti, které najdete přímo u pramene. „V nedávné době byla Svatá studna opravena. Opravu inicioval a z velké části také sám uskutečnil pan Jindřich Skařupa,“ uvedla tisková mluvčí hradecké radnice Jitka Kotačková.

Nyní najdete u Svaté studny i dvě lavičky, které nabízí příjemný odpočinek. „Poděkování za pomoc při rekonstrukci Svaté studny a úpravě jejího okolí patří místnímu odboru Matice slezské v Hradci nad Moravicí a také Technickým službám Hradec nad Moravicí,“ dodala Kotačková.

Pověst o Svaté studni: na místě zakopané zlaté monstrance vytryskl pramen

Hradecké lesy byly pokryty spoustou sněhu, studený vítr hvízdal v korunách stromů a sněhové závěje tvořil i v nejodlehlejších místech. Byl pozdní večer a po hradeckém náměstí chodil již jen ponocný v tlustém kožichu a vysoké beranici. Když na své obchůzce kolem náměstí přicházel ke starému kostelu, zdálo se mu, že se uvnitř svítí.

Za chvíli světlo zhaslo a ze dveří sakristie vyběhly dvě postavy. Ponocný se marně rozběhl za zloději, za chvíli mu zmizeli ve tmě. Kostel byl vyrabovaný, a tak ponocný spěchal na zámek, aby vyslali vojáky pronásledovat lupiče. Stopy vedly k řece Moravici a pak dál k lesnatému vrchu Hanuše. Tam se pronásledovatelům v husté vánici ztratily.

Druhého dne se po celém kraji roznesla zpráva, že byl vyloupen kostel a ukradena zlatá monstrance. Po zbojnících i jejich lupu jako by se země slehla. Bylo již jaro, když si panský hajný při své obchůzce všiml, že na Hanuši vyrazil nový podivný pramen. Všechno okolí bylo zcela suché, a přece ze země prýštil silný pramen.

Hajný přivedl několik kopáčů a ti v zemi u pramene nalezli zakopanou zlatou monstranci. Zbojníci ji zde ukryli a později asi nemohli najít. Od té doby je studánka vždy plná čisté vody nazývána Svatou studnou. (Zpracováno dle R. F. Jura: Staré pověsti slezské.)

Jiná verze pověsti praví, že za třicetileté války v kraji řádila vojska císařská, dánská, španělské pluky i protestantští Švédi. Jich se náš katolický lid velmi obával. Rabovali po chalupách a plundrovali kostely a kaple s velikou nenávistí. Farář P. František Alexej Světlík, který působil v Hradci nad Moravicí v letech 1643 - 1695, zakopal z obavy před nimi zlatý kalich a monstranci na Hanuši do nejhustšího houští.

Když nebezpečí pominulo a kostelní relikvie byly z úkrytu vyzvednuty, vytryskl na místě jejich úschovy vydatný pramen čisté vody, nazývaný později Svatá studna.

Autor: Zuzana Urbánková

23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení