„Čekáme ho spíše až v dalších parných dnech. Současné teploty kolem třiceti stupňů jsou ještě „na hraně“ a prudký nárůst obtíží přichází až kolem pětatřicítky. V tak parných dnech stoupá počet zdravotních potíží zpravila tak na dvojnásobek,“ konstatuje mluvčí opavského odboru záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Kromě kolapsů z vedra mohou přicházet i související potíže, například stoupající počet alergií na bodavý hmyz, který se v horku stává agresivním, epileptické záchvaty, srdeční problémy, dechové obtíže nebo křeče z přehřátí. Nejpočetnější skupinou, která pomoc záchranářů v souvislosti s vedry potřebuje, bývají senioři aprávě oni by měli v takových dnech trávit venku jen minimum času. Tropická vedra jsou obtížněji snesitelná hlavně ve městě a nejvíc jím bývají zasažené jižní strany nebo poslední patra domů.

„Lidé se jim mohou účinně bránit tím, že přes den vůbec neotevírají okna a nechávají na nich zatažené závěsy. Větrají až v noci, kdy je venkovní vzduch poměrně chladnější. Pít by lidé měli hodně a současně rovnoměrně,“ radí Lukáš Humpl. A ještě jedna dobře míněná rada lékařů – silně se potící lidé by si měli jídlo pokaždé dobře osolit, protože pot jim vylučuje z těla sůl.