To plně vyhovovalo nezvaným návštěvníkům, kteří v noci z 30. na 31. května zavítali mezi hroby a řádili tam jako pomatení. Po jejich odchodu zůstaly z náhrobních ozdob trosky a lidé, kteří na hřbitov přišli v sobotu 1. června za svými zesnulými blízkými už za denního světla, byli zděšeni. Šlapali po střepech z lucerniček, keramických váz a květináčů, které předtím zdobily jednotlivé hroby.

„Došlo zejména k poničení několika luceren, ať už statických, které jsou na hrobech připevněny, tak i těch skleněných, které leží volně. Dosud nebylo zjištěno, že by byly poškozeny náhrobky,“ říká Pavla Welnová z opavské policie.

Škoda, kterou vandalové po sobě zanechali, přesahuje pět tisíc korun a opavští policisté řeší tento případ zatím jako přečin poškození cizí věci. Na představě vhodného potrestání podle svých představ se však kylešovičtí občané plně shodují. Jisté je, že pokud by mohli být jeho vykonavateli vlastníma rukama, hřbitovní darebáci by si takový zážitek určitě velmi dlouho pamatovali.

V živé paměti Opavanů zůstává případ poničení hřbitova v Kateřinkách, jehož devastace v březnu 2009 vyvolala obrovské pobouření nejenom opavské veřejnosti. Tehdy bylo zničeno nebo silně poškozeno kolem sta náhrobků s celkovou škodou v přibližné výši 350 000 korun. Tři obžalovaní mladíci byli při soudním řízení pro nejasnosti a chyby v předložených materiálech i pro absenci přímých důkazů viny zbaveni.

Chyb, na které soudce v hlavním líčení upozornil, bylo tehdy uděláno skutečně hodně. Protokoly a fotodokumentace byly v rozporu se skutečným stavem počasí i vzhledu hřbitova, nebyly sejmuty otisky rukou z povalených náhrobků, u uvedené nezúčastněné osoby nesouhlasila osobní data a vyšetřovatelé během prověrkové trasy zavedli podezřelé jen do té části hřbitova, které byla poškozena pouze minimálně.

Je tudíž vysoce pravděpodobné, že oba vandalské přepady opavských hřbitovů zůstanou bez trestu.