Po dvounohé strace zatím marně pátrají policisté z opavského obvodního oddělení. Ani po úspěšném polapení ji však do klece nezavřou.

„V současné době jsou případy prošetřované jako přestupky. Celková škoda totiž zatím nepřesahuje 5 000 korun. Pokud by ale pachateli mohla být prokázána vyšší částka, šlo by už o krádež,“ říká policejní mluvčí Dagmar Schindlerová.

Drzost otrlých nemocničních pobertů stoupá. Za loňský rok bylo ve Slezské nemocnici prošetřováno 10 a za letošní půlrok už 9 případů krádeže peněz, peněženek a dokladů. Drtivá většina se stále týká interny, ale občas se peníze ztrácejí i na chirurgii.

„Slezská nemocnice je otevřené zdravotnické zařízení. Každý pacient, který je přijatý na lůžkové oddělení, je informovaný o úschově cenností a dokladů v zamčeném trezoru, který má každé oddělení,“ radí mluvčí opavské nemocnice Daniel Svoboda.

Pokud pacient tuto možnost z jakéhokoliv důvodu odmítne, automaticky přebírá za své cennosti hmotnou zodpovědnost, což protokolárně stvrzuje svým podpisem. Dalším vhodným rozhodnutím hospitalizovaných je poslat cenné věci po svých příbuzných domů hned při první návštěvě.

Zdravotníci jsou svými primáři vybízeni k tomu, aby sledovali cizí osoby, které se po oddělení pohybují. Pokud ke krádeži dojde, musejí pracovníci nemocnice vyplnit předepsaný formulář a případ nahlásit policii.

Jitka Hrušková

Poznámka: Kdyby se sekaly zlodějům ruce

Snad jídla mohlo být trochu více. Zvláště pro nás, kteří jsme chtěli posílat něco domů na přilepšenou. Ještě, že jsme měli na pokoji čtyři zlomeniny, které nebyly z nejrychlejších. Než přihopsaly ke stolu, byla z jejich porce již vždy odebrána daň. Některé zlomeniny to nesly těžce a žalovaly lékařům, ale když jsme jim v noci pokropili sádru vodou a ony mohly začít s léčením znovu, přestaly rázem donášet a posílaly si pro jídlo do bufetu.

Vzpomínáte na slavné semaforské povídky Šimka a Grosmanna? Úvodní úryvek je z té Jak jsem ochořel a je právě z prostředí nemocnice. Jenže když dvojice humoristů psala své povídky, určitě netušila, že okrádání pacientů v nemocnicích bude za pár let realita.

Zloději se prostě nezastaví před ničím a peníze uschované ve stolku člověka, který je zrovna na vyšetření, jsou tak snadno přístupné… Ne, nečekejte ode mne mravokárná slova o svědomí zlodějů. Naopak, nejraději bych těm okradeným vzkázal: „Dobře vám tak!“

To je nápad, brát si s sebou na pokoj peníze. Jsou přece trezory, kam vaše cennosti uloží. Ale neudělám to. Já totiž zloděje a další podobné existence nemám rád. A nejsem sám.

Zrovna nedávno jsem poslouchal kamaráda, jak na ně nadává. Ukradli mu už podruhé kolo. Přímo ze stojanu před obchodem. Svůj monolog zakončil slovy: „Kdyby se jako ve středověku sekaly zlodějům ruce, to by bylo!“ A mne teď napadlo: Kolik bychom asi potkali v nemocnici bezrukých?

Martin Kůs