Opavský a hlučínský deník doporučuje místa v Opavě, které by neměl vynechat žádný milovník kávy.Opavský a hlučínský deník doporučuje místa v Opavě, které by neměl vynechat žádný milovník kávy.Zdroj: Deník/Karolína Šulíková

Psal se rok 2018, když se Daniel Kupka rozhodl spojit své síly se Sabinou Magurovou, nyní Pospěchovou, aby společně zúročili své zkušenosti, které získali při předchozí práci v gastronomii v Opavě a okolí. Dali tak život svému vlastnímu podniku Kupkafe. Což je slovní hříčka. Název nejenže odkazuje na jméno majitele, ale také jej lze číst jako Kup kafe. A k tomu zde není třeba pobízet dvakrát.

Jako místo pro svou kavárnu tehdy zvolili Obchodní dům Slezanka: malebné prostředí hned naproti Konkatedrály Panny Marie. Prostor se vyznačoval velkými prosklenými okny. Nicméně v roce 2023 se rozhodli přestěhovat do většího. Jejich novým domovem je bývalá kavárna Café Cramer, stojící na Horním náměstí 69. Otevřeno mají přes týden od 7.30 do 19.30 a o víkendech od 8.00 do 19.30.

Kavárny Botaniqa Café, 30. dubna 2024, Opava.
SERIÁL: Na kávě v Opavě, 3. díl: Botaniqa voní kávou i asijskými dobrotami

Start ale nebyl jednoduchý. „V začátcích pro nás bylo nejsložitější vytvořit zajímavý koncept tak, aby se k nám zákazníci vraceli,“ vzpomněl Daniel Kupka. Nakonec vsadili na domácí produkty. „Pečeme si svoje vlastní pečivo ke snídaním, všechny zákusky jsou vyrobené u nás v kavárně. Náš je také sirup do domácích limonád a vše ostatní,“ vysvětlil.

Kavárna Libertas, 30. dubna 2024, Opava.
SERIÁL: Na kávě v Opavě, 2. díl: Libertas je kavárna plná lásky a svobody

Kupkafe nabízí kávu z různých koutů světa. Zrna odebírají z ostravské pražírny Coffee Culture. „Standardně nabízíme na našem hlavním espresso mlýnku Sweet coffee blend. Jedná se o naturálně zpracovanou kávu z Brazílie. Na dalším mlýnku máme ovocnější kávu z aktuální nabídky, momentálně kávu z Peru. Můžete si ale objednat také kávu bezkofeinovou. V nabídce máme i filtrovanou kávu ve formě batch brew nebo V60,“ poznamenal Kupka. Z pákového kávovaru si návštěvník může objednat espresso za 55 korun, cappuccino za 63 korun. Café latté koupí zákazník za 65 korun, karamelové latte pak za 75 korun.

Kavárny na kolečkách Máma mele kafe, 30. dubna 2024, Opava.
SERIÁL: Na kávě v Opavě, 1. díl: Bez Máma mele kafe by to nebyl Ptačí vrch

A co Daniela Kupku na práci kavárníka v Opavě baví nejvíce? „Je to stále můj koníček, baví mě poznávání nových chutí, možností příprav jak kávy, tak drinků, samozřejmě i nových zákusků a snídaní. Chci přinést do Opavy něco nového, zajímavého. Každodenní kavárenský shon, spousta zajímavých lidí, které denně potkáváte u šálku kávy, to mě baví,“ uzavřel spokojeně.

KUPKAFE

Adresa: Horní náměstí 69, Opava (přímo v radniční budově)

Otevírací doba: pondělí až pátek 7:30 až 19:30, v pátek a sobotu 8:00 až 19:30

Cena káv

espresso: 55 korun

cappuccino: 63 korun

café latté: 65 korun

karamelové latté: 75 korun