Rozkopaná cesta i chodníky. To vše za plného provozu. Taková je současná situace na Praskově ulici v Opavě, kde se od konce února opravují chodníky i zastávky městské hromadné dopravy. Náhodný chodec či cestující je zmatený, navíc musí čelit nesnesitelnému hluku. „Chodí se tady špatně, ale musí se to vydržet,“ řekla osmdesátiletá Hilda Ribková z Malých Hoštic.

Také sedmdesátiletá Jana Marušáková si na současný stav ulice postěžovala. „Zastávky tu jsou nedořešené, opravit se to ale musí. Vždycky si vyberou období a pak všechno rozkopou,“ podotkla. Vše okomentovala také čtyřiašedesátiletá Anežka Beinhauerová z Chvalíkovic, která ze zastávky na Praskově ulici jezdí téměř denně. „Všichni chodí přes cestu, i když předpisy jsou jiné. Přechody by mohly být řešeny jinak. Kdo vám půjde až na přechod, když je zastávka hned naproti? Každý to riskuje,“ zdůraznila Anežka Beinhauerová.

Emilie Kupcová z Raduně zmínila, že jezdí raději z Dolního náměstí nebo od divadla. „Co se dá dělat. Když se nic nedělá, tak lidé křičí. Když se pak začne, křičí taky,“ řekla. Také dvacetiletý Opavan, který si nepřál uvést jméno, poukázal na to, že je to problematické. „Dá se to ale přežít,“ doplnil. Podle vedoucí odboru investic opavského magistrátu Jany Onderkové by stavební práce měly být dokončeny v dubnu.

„O případných omezeních budou cestující včas informováni na webových stránkách města,“ řekla Jana Onderková a dodala: „Komunikace bude opatřena novým dopravním značením, uličními vpustěmi a chodníky dostanou betonovou dlažbu. Vysoké obruby u zastávek budou vyměněny za bezbariérové a přibudou nové vrstvy zastávkových zálivů.“ Tato investiční akce přijde město na 3 700 000 korun.

Na Krnovské ulici jde o život

V úterý, krátce po jedenácté hodině. Snažíme se dostat z Krnovské ulice, na níž dělníci rozkopali chodníky, k OD Breda. V pokusu přejít přes rozkopanou část předměstí nás sleduje několik dělníků. Po několika metrech jsme nuceny vstoupit do vozovky. Stejně tak i několik dalších lidí, které jsme tady v danou dobu mohly vidět.

Podobnou situaci o pár metrů dál zažívají i chodci na druhé straně. Většina z nich si, jak vidno, neuvědomuje nebezpečí, kterému se vstupem na silnici vystavuje. V hustém provozu jim jde o život. Panují zmatky. Mnozí kolemjdoucí netuší, co se děje a v jaké délce je chodník rozkopaný. Jsou zmatení, nevědí, kudy mají jít dál. Někteří přebíhají přes silnici, jiní úplně mění směr své plánované cesty.

Problémům jsme se nevyhnuly ani po zpáteční cestě, kdy jsme se chtěly Krnovské ulici vyhnout. Zabočily jsme u lékárny U Salvatora. I tady však byly překážky - červené plastové trubky povalující se na chodníku. Odbočujeme směrem na Kasárenskou ulici, kde vidíme, jak žena vchází do zákazu pro chodce. Nemá asi jinou možnost, jelikož na protější straně není chodník. Stejně jako Krnovskou ulicí jsme prošly také rozkopanou Praskovou ulicí.

Lidé riskují, na Krnovské ulici vstupují do vozovky

Rozkopané chodníky, varovná značka, ochranné pásky. K tomu všemu zmatení lidé vstupující do vozovky. Tak to v současnosti vypadá na Krnovské ulici v Opavě, kde probíhá plánovaná rekonstrukce veřejného osvětlení. Někteří místo obcházejí, jiní si s tím hlavu nelámou a nehledě na nebezpečí vcházejí na frekventovanou silnici.

„Je to riskantní, nebezpečné a v důsledku nedomyšlené. Ono se to vždycky řeší, až když se něco stane,“ zmínila šestapadesátiletá Eva Kuzníková z Opavy. Nebezpečí si byl vědom také Zdeněk Kříž ze Žimrovic. „Dnes to vidím prvně a je to tady podle mě dost nebezpečné,“ podotkl. Dvaadvacetiletá Martina Paruzová označila stávající situaci za hroznou. „Musím to s kočárkem celé obcházet,“ řekla.

Na skutečnost, že se to opravit musí, poukázala sedmdesátiletá Jana Marušáková. „Co naděláte, opravit se to musí. Vždycky si ale vyberou období, kdy rozkopou celé centrum,“ uvedla Jana Marušáková. S problémy na této ulici se budou chodci zřejmě potýkat až do třicátého června, kdy by měla být rekonstrukce veřejného osvětlení dokončena. „Nové kabely jsou ukládány od náměstí Republiky až po rondel v Jaktaři,“ informoval Rudolf Klein z odboru dopravy opavského magistrátu s tím, že náklady představují částku 11 900 000 korun.

(mn, ver)