Postupně přibývá i zahraničních návštěvníků a ve větší míře se někde vrátily školní výlety i zájezdy seniorů. Zámek Hradec nad Moravicí navštěvují v letošní sezóně nejvíce rodiny s dětmi, naopak mírně zatím klesá počet seniorů.

Bezkonkurenčně rekordní byla návštěvnost vozíčkářů, kterým správa zámku umožnila piknik v zámeckém parku a stoupá počet polsky mluvících návštěvníků. Ve srovnání posledních dvou půlsezón prošlo hradeckým zámkem v roce 2022 celkem 26 680 zájemců a letos jich bylo 28 367. Počty výrazně zvýší i dvě chystané atraktivní akce - hudební festival Hrady.cz v době od 18. do 19. srpna a Hradozámecká noc, zajištěná na 26. srpna, které budou vyvrcholením letošní prohlídkové sezóny.

Ilustrační foto.
Dejte krev a vyhrajte! Nemocnice v Opavě motivuje dárce krve losováním o dárky

Na zámku Raduň vzrostl letos zájem především o programy pro děti. Konkrétně se jednalo o Prohlídky s kněžnou Wandou a o Raduňské radovánky aneb kousek Anglie. Zvýšil se i počet mládeže a studentů, kteří na zámek zavítali, naopak přijelo méně organizovaných zájezdů. Ze zahraničních návštěvníků roste i v raduňském zámku počet polských turistů.

Oba zámky patří k historickým perlám regionu.Oba zámky patří k historickým perlám regionu.Zdroj: se souhlasem zámků Hradec nad Moravicí a Raduň

Oblibě se u návštěvníků těší všechny speciální akce, z nichž tři ještě stále na zájemce čekají. Jde o koncert Musica Harachiana, který zazní 10. srpna, o Dožínková slavnost 12. srpna a Hradozámecká noc, která se uskuteční 26. srpna. I v případě raduňského zámku vyznívá návštěvnost ve srovnání pozitivně. Vloni jím ve srovnatelné době jako u hradeckého zámku prošlo celkem 16 246 návštěvníků a letos už zámek navštívilo 16 816 zájemců o prohlídku.