Své zkušenosti s nevítanou návštěvou hadů mají také někteří obyvatelé Suchých Lazců na Opavsku.

„Před čtrnácti dny jsem vyšla před dům a na chodníku se vyhříval had. Byl celý klikatý a nakrčený,“ popisuje své setkání s hadem osmapadesátiletá důchodkyně Libuše Mainušová se slovy, že se jednalo pravděpodobně o užovku obojkovou.

„Byla tmavě šedá a asi metr deset až metr třicet dlouhá,“ uvedla Mainušová a doplnila, že si na pomoc přivolala souseda, který chová hady. „Vzal ho na dřevěné hrábě a odnesl do pole,“ řekla dále.

Podle slov jejího souseda se zřejmě jednalo o hada, který přežil loňskou zimu. Zážitek s pobytem hada na své zahradě má také další žena ze Suchých Lazců, která si přála zůstat v anonymitě.

„Šla jsem kolem domu a zpod železných trubek se na mě podíval had. Nejkratší cestou se odplazil do porostu živého plotu,“ prozradila žena s tím, že had byl kovově šedý, asi metr dvacet dlouhý a v průměru měl dva centimetry. I v tomto případě se naštěstí jednalo o nejedovatou užovku obojkovou, je však zapotřebí obezřetnosti.

Co si počít v případě, když uvidíte na své zahradě hada?

Poradil nám sedmadvacetiletý chovatel hadů David Vavrečka. „Při odchytu hada si vezměte gumové holiny a rukavice. Nachystejte si například hrábě nebo motyčku a pytel. Motyčkou opatrně nasoukejte hada do pytle, zaneste do lesa nebo na pole a vypusťte,“ vysvětlil Vavrečka.

V případě, že si s hadem sami neporadíte, máte možnost zavolat hasiče nebo městskou policii. Podle odborníků je užovka obojková neškodná, naopak její výskyt oceňují zahrádkáři, je jimi dokonce vyhledávaná z toho důvodu, že chytá drobné hlodavce.

(luc)