Celkem 445 z celkového počtu 1270 matrik má od příštího roku zmizet z některých obcí napříč celou Českou republikou. Jde o návrh Ministerstva vnitra České republiky (MVČR), který chce optimalizací sítě matrik ušetřit 150 milionů korun za rok. „Stát aktuálně přispívá na jeden matriční úkon od 230 korun do 113 tisíc korun, což jsou neodůvodnitelné rozdíly. Chceme zkvalitnit a zefektivnit výkon státní správy a narovnat systém financování matriční agendy,“ přiblížila Marika Vitnerová, jež je pověřena řízením odboru tisku MVČR. Ušetřené peníze poputují do jiných agend, kde v současnosti chybějí, třeba na územní plánování.

Málo narozených či zemřelých? Budete dojíždět

Ministerstvo chce zrušit matriky v obcích, které provedou do dvaceti takzvaných prvozápisů za rok, tedy přibližně 1,5 úkonu za měsíc, jde například o evidenci narozených dětí, uzavřených sňatků nebo zemřelých občanů. Podle resortu zůstane dostupnost služeb stejná, matrika se přesune na nejbližší matriční úřad. „Dnes je průměrná vzdálenost na matriku 4,9 kilometrů, po optimalizaci to bude 6,5 kilometrů. Nicméně 85 procent agendy se odehrává ve městech nad 10 tisíc obyvatel. Navíc řadu věcí jako prohlášení o otcovství, lze vyřídit i korespondenčně. I bez matriky mohou starostové oddávat vlastní občany, vítat občánky, gratulovat k životnímu jubileu, k omezení společenských rolí nedojde,“ konstatovala Marika Vitnerová. Propouštět by se rovněž nemělo, protože zaměstnanci, kteří vykonávají matriku, mají v popisu práce ještě jiné agendy.

Obce: s ministerstvem chceme jednat

Na Opavsku by se měly od 1. ledna 2019 zrušit matriky ve Skřipově, Velkých Heralticích, Chuchelné, Sudicích, Březové a v Melči. Skřipovská matrika se přesune do Hradce nad Moravicí, velkoheraltická do Stěbořic, matriku z Chuchelné budou spravovat v Bolaticích, sudickou v Kobeřicích a matriční agendy z Březové a Melče se mají vykonávat ve Vítkově. „My těch úkonů ročně moc nemáme, přes deset narozených dětí, deset zemřelých občanů. Ale i tak nám to samozřejmě bude vadit. Budeme jednat s ministerstvem a snažit se o zachování matriky, i kdybychom si to měli sami dotovat. Když například někdo zemře, je to pochopitelně citlivá záležitost. Tady se lidé znají, přijdou to vyřídit na matriku k nám. Takhle budou muset jezdit do Bolatic,“ mínil například starosta Chuchelné Rudolf Sněhota.

Na další komunikaci s vnitrem jsou připraveni i v Sudicích. „Pokud to půjde, budeme se snažit to nějak vyřešit. Matrika je používaná, jestli bude zrušena, sníží se mimo jiné také příjem financí,“ poznamenal čelní představitel Sudic Petr Halfar. Starosta Stěbořic Roman Falhar se toho, že by poté jeho matrika nestíhala, neobává. „Vzhledem k tomu, že se mají rušit jen matriky, kde těch úkonů nebylo tolik, neočekávám, že by před úřadem stály fronty lidí. Nepočítáme ani s tím, že bychom přijali novou pracovní sílu, nemělo by toho být o hodně více než dosud, ale těžko odhadovat, uvidíme, jak to bude fungovat v praxi,“ uvedl.