Redakci to potvrdil Libor Žídek, jednatel opavské společnosti D.D.D. Servis Opava, která se dezinsekcí zabývá. „Tento krev sající parazit se dostává v dnešní moderní době opět do popředí pozornosti. Před pěti až deseti lety se v mé praxi pohybovaly požadavky klientů v průměru jednou až dvakrát ročně,“ vysvětluje s tím, že za poslední tři roky je tento nárůst až pětinásobný.

„Štěnice jsou především parazity savců a ptáků a jsou dokonale přizpůsobeny k životu v lidských obydlích. Tam se dostávají různými cestami, které souvisí například s častým střídáním pronajímaných bytů, hotelových pokojů a pohybu osob z různých kontinentů,“ pokračuje Libor Žídek.

Podle jeho slov představují štěnice při současné rozmanitosti obyvatelstva velký problém, který neovlivní ani moderně vybavená domácnost se všemi prvky přísné hygieny. „Stačí, aby lidé s velkými zavazadly navštívili některou krásnou destinaci, kde však nemusí být tak důslední v úklidu a problém je po návratu domů na světě,“ upozorňuje.

Štěnice se živí krví hostitele. „Takzvaně cestují při stěhování ve spárách nábytku, v obrazech, bytovém textilu, sedačkách, postelích, oděvech, zavazadlech, kde může hladovět i delší dobu, než najde nového hostitele,“ řekl Libor Žídek. Zmínil také, že krev pijí především v noci v ložnicích.

„Štěnice svou přítomností zneklidňují spící osoby a způsobují jim zdravotní i psychické problémy. Jde ale spíše jen o alergické reakce po pobodání. Jako přenašeči nemocí nemají štěnice u nás žádný prokázaný význam,“ objasnil.

Známkou přítomnosti štěnic jsou shluky vajíček a trusu podobný muším. „Štěnicemi napadené prostory pak vydávají charakteristický zápach pocházející ze žláz těchto parazitů. Při menším lokálním výskytu postačí ošetření sprejem proti lezoucímu hmyzu. V případě rozsáhlejšího promoření doporučuji vyhledat odbornou firmu,“dodal Žídek.

To, že se na Opavsku štěnice opravdu vyskytují, potvrdila rovněž Táňa Havlická z opavské firmy Dalibor Havlický: „Štěnice se opravdu začaly od loňského roku objevovat více. Letos jsme měli už několik případů. Dříve se objevovaly na ubytovnách a podobných zařízeních, dnes se vyskytují i v bytech.“