Deník už v minulosti informoval čtenáře o tom, že čokoládové cukrovinky jsou vyhledávanými cíli řady kriminálních živlů, kteří se specializují na krádeže v supermarketech. Památný je mimo jiné dva roky starý incident z Opavy.

Pachatel se tam pokoušel vynést bez placení ven celou krabici hned s dvaasedmdesáti čokoládami. Ochranka se ale nedala, zloděj nakonec svůj lup odhodil před supermarketem na zem a utekl pryč. Policie ho později dopadla.

„Krade se různé zboží. Alkohol, vakuované salámy, konzervy a anebo třeba právě cukrovinky. Čokolády jsou častými cíli především proto, že se dají dobře schovat pod oblečení. Jsou zabalené a nepodléhají zkáze. Pachatelé je tak neodcizují za účelem vlastní konzumace, ale snaží se je dále zpeněžit. Nabízejí je pak k odkupu různým náhodným osobám, po restauracích a podobně,“ uvedl policejní tiskový mluvčí René Černohorský.

Před nedávnem se v ulici Antonína Vaška v Háji ve Slezsku na Opavsku řešily opakované krádeže stejného dvaatřicetiletého Ostravana. Do místní prodejny potravin vstoupil před koncem minulého roku hned dvakrát. V prvním případě se pokusil zmizet s několika čokoládami v kapse. Neúspěšně. Ochranka ho včas zadržela.

O pár dní později zde ukryl pod svůj šat pět čokoládových tabulek za 345 korun. Ani napodruhé však pokladní zónou neprošel. Opět byl zajištěn. Přivolaní policisté zjistili, že se jedná o recidivistu. Před časem si totiž odkroutil nepodmíněný trest odnětí svobody.

Stejný postup, jaký uplatnili v Háji, by měly zvolit i v jiných prodejnách, kde mají s podobnými zloději problém.

„Většina těchto osob se drobných krádeží v minulosti už dopustila. Jsou to proto recidivisté, kteří se mohou nacházet v podmínkách. Z toho důvodu by se měl každý případ hlásit policii a neřešit například domluvou,“ upozornil René Černohorský.

I když hodnota ukradeného zboží totiž nepřesahuje hranici pěti tisíc korun, může být přestupek překvalifikován na přečin krádeže, za což padají jiné tresty. Pokud pachatelé nekradli poprvé, mohou si jít klidně posedět za mříže.