Zima ukázala svou pravou tvář a noclehárny Armády spásy mužského azylového domu Samaritán v Nákladní ulici i zařízení pro ženy bez domova v Rybářské ulici se v Opavě každý večer naplní lidmi bez střechy nad hlavou.

V Samaritánovi je osmnáct lůžek noclehárny každý den obsazených a zhruba sedm zájemců využívá k přenocování v teple i denní centrum v rámci projektu s názvem Volná židle.

„Přijmeme každého žadatele, který není opilý, a pokud je, voláme mu v silných mrazech na pomoc strážníky městské policie. Dá se říci, že prakticky už od začátku ledna máme kapacitu naplněnou, jen v těchto dnech se trochu navýšil zájem o Volné židle,“ řekl šéf opavské Armády spásy Gerhard Karhan.

Tuhé mrazy nemají na Opavsku podle předpovědi meteorologů polevit ani v následujících dnech.

„Volných židlí máme celkem třicet, takže zatím to stačí. Samozřejmě kdyby byl mezi klienty velký zájem, začali bychom s městem vyjednávat nějaké náhradní ubytování na přenocování,“ pokračoval Karhan s tím, že v důsledku mrazu zatím naštěstí neví o tom, že by na území města zemřel nějaký člověk bez domova.

V průměru pětadvacet bezdomovců využívá v Samaritánovi během dne možnost posezení v teple s čajem nebo horkou polévkou a kontaktu se sociální pracovnicí.

V ženském zařízení teď bývá sedm lůžek noclehárny rovněž zaplněných a dvě klientky berou zavděk Volnou židlí. Armáda spásy však dělá pro opavské bezdomovce daleko víc.

Ve spolupráci s neziskovými organizacemi využívá potravinovou banku.

„Podle domluveného systému svážíme do našich zařízení z opavských hypermarketů nabídnuté ovoce, zeleninu, jogurty a další potraviny před skončením jejich doby trvanlivosti. Poskytujeme je našim klientům,“ dodává Gerhard Karhan.

V mrazech si labutě libují

I když v posledních dnech teploty na Opavsku klesly hluboko pod nulu, ne všem jsou mrazy na obtíž.

Důkazem jsou třeba labutě nebo kachny, které se prohánějí po části Stříbrného jezera, jež není zamrzlá.