V celém Moravskoslezském kraji se loni sta i více let dožilo celkem 63 seniorů. Ještě zhruba před sto lety byl šedesátiletý muž stařík nad hrobem a padesátiletá žena babičkou, vhodnou jen k hlídání vnoučat.

Současnost vypadá už úplně jinak a podle statistiků bude tato věková kategorie v naší republice za desítky let dokonce převažovat. Jen za poslední století se věk obyvatel prodloužil o třicet let.

„Statisticky je dokázáno, že se vyššího věku stále dožívá více žen než mužů. My ženy máme prostě tužší kořínek,“ žertuje pracovnice Českého statistického úřadu Daniela Hnidová.

Vliv na dlouhověkost má bezesporu dokonalejší zdravotní péče a příznivější životní styl. Století oslavenci zpravidla prozrazují, že si dopřávali skleničku i dobré jídlo, ale současně připomínají, že všeho musí být s mírou. Měli k tomu vždy dost pohybu a ten je pro fyzickou kondici hodně důležitý.

Vědci jim dávají za pravdu. Tvrdí, že šanci na vysoký věk má každý, kdo se zdravě stravuje, aktivně sportuje a tělesně pracuje Britští experti došli k závěru, že stovky let může dosáhnout každá druhá dívka, jež přišla na svět v roce 2006, a stejné procento chlapců narozených v tomto období může oslavit pětadevadesáté narozeniny.

Stárnutí české populace však bude podle odborníků znamenat i pozdější odchody do důchodu.