Stejné řízení bylo vypsáno také na posty generálního ředitele Národního památkového ústavu, ředitele Moravské zemské knihovny, Státní opery Praha i Moravského zemského muzea.

Rozhodnutí ministerstva vnímá ředitel opavského muzea Jaromír Kalus jako generační záležitost. „Odvolán jsem nebyl a jsem stále ředitelem se všemi právy a povinnostmi. Ministerstvo patrně využívá možnosti a svého práva omladit týmy, což se někdy dělává,“ konstatuje Jaromír Kalus.

Důvody pro vypsání konkurzu objasňuje vedoucí Oddělení muzeí a galerií ministerstva kultury Jiří Žalman. Uvádí, že několik měsíců probíhá vyhodnocování kvality řízení příspěvkových organizací, zřizovaných ministerstvem. Hodnocení bere do úvahy předložené střednědobé koncepce rozvoje jako základní nástroj k zajištění optimálního vývoje organizací v dalším období.

„Zřizovatel se rozhodl iniciovat v některých organizacích možnost personální změny ve vrcholovém managementu vypsáním výběrového řízení na obsazení pozic ředitelů. Týká se to nejen organizací, v jejichž řízení byly shledány nedostatky, ale i těch, u nichž byly zjištěny známky stagnace a rutinního přístupu k řízení,“ vysvětluje Jiří Žalman.

Podle názoru opavského poslance Miroslava Krajíčka může výběrové řízení na funkci ředitele opavského muzea souviset s koncepcí ministerstva kultury a opavský primátor Zbyněk Stanjura upozorňuje všechny případné zájemce o přihlášení, že podmínky výběrového řízení a další informace jsou umístěny na webové stránce www.opava-city.cz.

Jestli bude Jaromír Kalus z funkce odvolán, rozhodne ministr kultury na základě výsledku výběrového řízení, které se uskuteční v listopadu. Pokud se dosavadní ředitel do výběrového řízení přihlásí a uspěje, bude ve funkci potvrzen.

„Jestli se do konkurzního řízení přihlásím, v této době ještě nevím. Vzhledem ke svému věku si už musím všechno pečlivě vyhodnotit,“ dodává ředitel Kalus.