Velký dům stojící v těsném sousedství cukrovaru na Palhanci není na první pohled ničím výjimečný. Když však vejdete dovnitř, vše se změní. V chráněné i terapeutické dílně jsou u stolů nad rukodělnou prací skloněni lidé, kteří nemají tolik štěstí jako většina z nás.

Trpí duševními poruchami, jsou zdravotně či mentálně postižení. Právě jim se v Opavě snaží již několik let pomáhat Občanské sdružení Fokus.

Fokus v Opavě vznikl v březnu roku 2005. Jednou ze čtyř jeho spoluzakladatelek a nyní i ředitelkou této neziskovky je Radka Kurtinová. „Všechny jsme pracovaly v sociálních službách společně s předsedkyní našeho sdružení a klinickou psycholožkou Ivanou Strossovou,“ uvádí.

Fokus má centrálu v Praze, a ta v České republice zastřešuje devět organizací včetně opavské. Fokus sídlí v našem městě na dvou adresách. První budovu, kde funguje středisko pro duševně nemocné a chráněná dílna, muna Vávrovické ulici pronajímá sousední cukrovar.

Dům na Hradecké ulici se střediskem pro mentálně postižené, pronajímá opavský magistrát. „Nájem je vůči nám velice vstřícný a vlídný,“ podotýká Radka Kurtinová a nešetří slovy uznání. Jako každá neziskovka tak i Fokus je financován z dotací, darů a z evropských projektů.

Proti nemocem i samotě

Potkat to může kdykoli každého z nás, kteří jsme právě zdraví, vyděláváme peníze a živíme rodiny. Psychické onemocnění si nevybírá. Ti, kteří jím trpí, by mohli vyprávět, co pro ně existence takových organizací jako je Fokus, znamená.

„Snažíme se zabránit znovupropuknutí nemoci, která má tendenci se v určitých intervalech opakovat. Bojujeme proti sociální samotě a společenským předsudkům, jimiž jsou naši klienti ohrožováni. Mohou přijít sem a pracovat. Ani nevíte, jak jsou pyšní, když mohou říci větu: já mám práci,“ pokračuje ředitelka a dodává, že tito lidé mají neskutečně malé důchody. „Každá korun navíc je jim dobrá,“ podotýká.

Jak se krájí plastelína

Peníze dostávají lidé jen za práci v chráněné dílně. Včera dopoledne například krájeli plastelínu. Barevné kusy hmoty krájeli nožem a dávali ji do krabiček. Kompletují však také bižuterii či hračky, balí kolíčky na prádlo, etiketují ponožky, atd.

V chráněné dílně se do práce nastupuje v osm hodin, klienti docházející na sociální služby mohou přijít kdykoli. Oficiálně je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 8 do 15 hodin. Opavský Fokus má 11 zaměstnanců, mezi něž patří sociální pracovníci, terapeuti, pracovníci v sociálních službách, ekonom a další.

Pomáhají také odsouzení z věznice

V prostorách Fokusu pomáhala včera dopoledne také pětice vězňů z opavské věznice, kteří umývali okna. Jednalo se o odsouzené, kteří si ve věznici odpykávají trest na oddělení léčící drogově závislé. „V rámci jejich léčby je pro ně taková práce odměnou a je pro ně motivující. Těší se, že mohou na chvíli opustit zdi věznice. Zaměstnanci Fokusu jsou zase rádi, že jim pomůžeme. Je to oboustranná pomoc,“ uvedla bývalá psychoterapeutka Jaroslava Bartková.