Návštěvníkům se tu poprvé představí původní vstupní hala, pracovna, hudební salónek, tři hostinské pokoje, ale třeba také pánská kuřárna. „Realizaci druhého prohlídkového okruhu ve vybraných prostorách severního křídla zámku jednoznačně umožnila tříletá, dosud všestranně nejvýznačnější stavebně-řemeslná akce v areálu – komplexní oprava a obnova zámeckých střech do stavu k roku 1903, a to včetně veškerých konstrukcí a historického příslušenství," dočteme se na webových stránkách zámku informujících o zmíněných novinkách.

Kromě opravy střech se realizovaly revitalizační práce na původním jižním a severním obytném podkroví, výměna povalových stropů nad částí průčelního traktu a celým severním křídlem, restaurování stropních i nástěnných dekorací, truhlářských prvků, podlah a kachlových kamen. Vše se provádělo tak, aby zapadalo do podoby zámku mezi roky 1853 až 1908, respektive 1928. „Celková památková obnova zámeckých střech a části zámeckých interiérů by nebyla myslitelná bez velkorysé finanční podpory ministerstva kultury ve výši téměř 35 miliónů korun a zhruba čtyřmiliónového příspěvku z vlastního rozpočtu Národního památkového ústavu," uvádí se dále na zámeckém webu. Na první návštěvu nově otevřeného okruhu si ale budeme muset ještě pár týdnů počkat. Slavnostní otevření je naplánováno na sobotu 12. dubna ve 14 hodin.

Velké novinky chystá i hradecký zámek

Nejen na raduňském, ale také na zámku v Hradci nad Moravicí se mohou v letošní sezoně těšit návštěvníci na velké novinky. Po nepředstavitelně dlouhodobé a rozsáhlé rekonstrukci, jež trvala celých pětatřicet let a vyžádala si náklady ve výši kolem jednoho sta milionů korun, bude nyní slavnostně otevřena poslední opravená a zrestaurovaná část této významné památky a jednoho z největších turistických lákadel opavského regionu. Lidé si zde budou moci nově prohlédnout knížecí byt, ve kterém naleznou ložnici, pracovnu, dámský budoár, společenský sál nebo hudební salon. Jedním z vzácných exponátů, které tu budou k vidění, je například i klavír, jenž sem nenechal přivézt až z Paříže nikdo menší, než sám Ludwig van Beethoven. Slavnostní zpřístupnění zrekonstruovaných zámeckých interiérů se na Hradci uskuteční 30. dubna. Vernisáž se koná ve 13 hodin a potrvá asi dvě hodiny.