„Parkoviště jsou plná, protože jsou prostě Vánoce. Osobně jsem krizi ještě nepocítila, ale myslím, že se situace po novém roce zhorší. Za celé Vánoce utratím okolo 10 000 korun,“ řekla jednatřicetiletá Šárka Hrbáčová z Kravař.

„Vypadá to, že lidé mají pořád ještě nějaké peníze,“ odpověděl na otázku, proč jsou parkoviště plná i v době finanční krize, jednadvacetiletý student z Opavy. „Finanční krizi vůbec nepociťuji a myslím, že se ani po Novém roce neprojeví. Za dárky utratím okolo pěti tisíc korun,“ dodal.

Čtyřiapadesátiletá učitelka Milena Kotalová z Ostravy má v problematice velkým vánočních nákupů poměrně jasno. „Lidé nakupují na doraz, mají hodně půjček a úvěrů – zkrátka žijí na dluh. Současná finanční situace je špatná, ale lidé si zvykli využívat karty, kde mohou jít do minusu, a mají jich hned několik. Prozatím jsem krizi nepocítila, ale myslím, že to se po Novém roce změní. Energie nejspíš zase zdraží, ale na druhé straně potraviny stále zlevňují kvůli konkurenci jednotlivých supermarketů. Za Vánoce utratím deset až patnáct tisíc.“

„Parkoviště jsou plná, protože lidé ještě mají dost peněz. Osobně jsem krizi nepocítila, jsem důchodkyně, takže mám příjem pořád stejný. Za Vánoce utratím až 6 000 korun,“ uvedla jednasedmdesátiletá důchodkyně z Opavy Jarmila Králová.

„Na Vánocích by se nemělo šetřit, vždyť jsou to největší svátky a jen jednou do roka. Utratím za ně okolo deseti tisíc,“ prohlásila sedmatřicetiletá Hana Kožaná, administrativní pracovnice z Opavy.

Jasno v problematice současné finanční krize má i devětatřicetiletý Jaromír Šigut z Krnova, který pracuje ve státní správě. „Lidé hodně nakupují, protože jsou prostě Vánoce. Krize má určitou setrvačnost, proto na nás ještě nedopadla – nezaměstnanost ještě není tak velká, a lidé tedy mají stále peníze. Za pár měsíců, v období Velikonoc, ale bude situace horší. Jsme čtyřčlenná rodina a bydlí u nás i rodiče. Obvykle nás Vánoce stojí deset až jedenáct tisíc.“

(vr)