Koncem října se pak po letech znovu roztikaly hodiny na průčelí zámku, respektive jejich 35 kilogramů vážící a 172 centimetrů vysoká replika.

A nyní přišla řada také na zámeckou kapli, jejíž střecha prochází od srpna letošního roku rekonstrukcí. Je to proto, aby mohly být co nejdříve započaty práce na restaurování stropní fresky, která se v kapli, zasvěcené archandělu Michaelovi, nachází.

Ilustrační foto.

PO PŮVODNÍM KŘÍŽI SE SLEHLA ZEM

Nezůstalo však pouze u opravy střechy, na jejím vrcholu se totiž nově tyčí také velký kříž.

„Podle dochovaných historických fotografií právě takzvaná lucerna na zámecké kapli nesla kříž, který stejně jako celá kaple bez poškození ustál požár zámku v roce 1937 a rovněž i výrazné poškození zámku během druhé světové války. Jenže kříž byl poté na začátku padesátých let minulého století nejspíše z ideologických důvodů odstraněn a nikdy nebyl nalezen,“ popisuje starostka Kravař Monika Brzesková.

PRO DALŠÍ GENERACE

Nyní se ale kříž na kapli znovu vrátil. Jde o repliku z dílny uměleckého kováře Zbyňka Pechála. Kříž je kovaný, má takzvané jetelové zakončení ramen. Měří 152 centimetrů a váží 90 kilogramů. Na svém povrchu je pozlacen 24karátovým plátkovým zlatem.

„Posvětil jej farář naší farnosti, otec Daniel Vícha. Následně byl kříž jeřábem instalován na své původní místo. Velký dík patří Monice Ševčíkové, vedoucí oddělení kultury, která s celým nápadem a organizací akce přišla. Mám obrovskou radost, že kříž bude ozdobou zámku po další staletí a bude těšit mnoho generací,“ dodává čelní představitelka Kravař.