Takové zasedání zastupitelů, jaké bylo to včerejší, Opavané dlouho nepamatují. Dlouhé diskuse mezi zastupiteli a ostré reakce přítomných občanů v zadní části sálu.

Jádrem sporu a zjitřených emocí bylo projednávání záměru prodeje dalších domů. Tento bod po dlouhé době přilákal více než stovku Opavanů. Zastupitelé rekapitulovali vše, co se doposud okolo prodeje domů odehrálo. Ať už to byla v loňském roce podaná výzva k nápravě ekonomické diskriminace nebo zdůraznění předkupního práva při prodeji bytů.

V příspěvcích občanů padala hlavně kritika na obálkovou metodu prodeje nebo také na nedodržování předvolebních slibů ze strany ČSSD. „Apelovala bych na zastupitele, aby neschválili prodej obálkovou metodou,“ uvedla ve svém vystoupení operní pěvkyně Olga Procházková. Upozornila kromě jiného na to, že mnoho nájemníků si podobně jako ona na své náklady byty opravilo, a nyní o ně mají přijít.

Na problém s kupci, kteří sice doloží nejvyšší nabídku, ale před uplynutím lhůty od koupě upustí, upozornil Michal Krejčí (Chcete změnu? Volte mladé). „Nebylo by dobré dát do zásad prodeje proti těmto případům pojistku? Například ve formě složení jistiny, jako u veřejné dražby,“ uvedl.

Zastupitelé rozhodli o domech, lidé se bouřili

Ostrá slova, vypjatá atmosféra a také zklamání občanů, kterých se prodeje domů budou týkat. Tak to vypadalo na jednání opavského zastupitelstva. Někteří z vystupujících vyslovili domněnky, že nájemníci, kteří se rozhodli doložit nejvyšší nabídky, mohou být pouze nastrčenými figurami. „Víme, pro koho hrajete hru s obálkovou metodou. Je zřejmé, že domy koupí movití zájemci skrze jednoho z vybraných nájemníků,“ uvedl zástupce občanského sdružení Za důstojné bydlení Pavel Stehlík. Podobný názor vyslovil i Lubomír Fišer (KSČM). Na to reagoval primátor Zbyněk Stanjura (ODS): „Nemám odvahu nazývat zájemce o koupi jako nastrčené figury, to musí říci oni sami,“ uvedl.

Lubomír Fišer dále vyslovil otázku, proč se skutečně domy prodávají. „Chtěl bych slyšet důvody, proč se domy prodávají. Ale opravdu,“ uvedl. Zajímalo jej dále, jak město s utrženými penězi naloží a zda nesouvisí prodeje bytů s budováním zábavních a nákupních center. Tázal se, zda nebudou mít o městské domy zájem právě partneři těchto velkých investorů. Nezvykle živou rozpravu doplnil i další hlas opozice. „Od zahájení prodeje domů podle nových zásad se do katastru nemovitostí zavedl pouze dům na ulici U Jaktařské brány č. 2. Zásady nejsou dopracované,“ uvedla Pavla Brady (Chcete změnu? Volte mladé).

Podle ní by bylo dobré první vlnu prodejů dokončit a další prodeje pak pozastavit a zásady dopracovat. Její návrh, aby nové záměry prodejů domů byly odročeny, však neprošel. Počet bytů, které si opavská radnice plánuje ponechat, vadil pravidelnému účastníku rozprav a bývalému zastupiteli Zdeňku Petříkovi. „Město si ponechá v majetku méně bytů, než nám zanechala válka,“ uvedl. Na tuto výtku reagoval primátor Zbyněk Stanjura slovy: „V Opavě máme okolo 23 000 bytových jednotek a většinu vlastní občané našeho města. Na tom nevidím nic špatného,“ dodal.

Nájemníci: Radnice nás prodala a my nevíme, co budeme dělat

Samopal, kulomet a granát na vás, křičel na zastupitele rozhořčený majitel řeznictví.

Včera, deset hodin patnáct minut. Opavští zastupitelé na svém zasedání schvalují další seznam domů, které do konce volebního období radnice plánuje prodat, podle nájemníků nespravedlivou obálkovou metodou. „Tak nás prodali,“ oznamuje ostatním v sále nájemnice domu číslo 9 na Ostrožné ulici Olga Procházková. Tento dům je jedním z šestnácti, kterých se město rozhodlo zbavit.

Přítomní Opavané, o jejichž osudu regionální politici rozhodovali, nejprve strnou jako opaření. Po chvíli se však ve více než stočlenném davu začíná ozývat mohutný pískot. „Samopal, kulomet a granát na vás,“ křičí na zastupitele viditelně rozčilený Karel Bednář, který vlastní ve zmíněném domě číslo 9 řeznictví.

Za pár minut už sice mluví klidněji, nicméně v jeho řeči se zračí beznaděj. „Prodali nás, vůbec nevím, co na to říct. Jednou ty byty stejně dají Hadamczikovi a on jim za to prodá pozemky,“ dodává. Podobně sklesle se vyjadřují také další dvě nájemnice domu na nejrušnější opavské ulici. Ty upozorňují na to, že své byty už jednou zaplatily. „Bydlím tu už třicet šest let. Ty byty patřily Ostroji a naši chlapi museli chodit na brigády, abychom je dostali,“ říká smutně sedmašedesátiletá důchodkyně Anna Reznarová. O rok mladší Anna Strouhalová ji doplňuje: „Až nás prodají, vůbec nevím, co budeme dělat.“ (jk)