„Aktuální verze projektu počítá s využitím tzv. dolního dvora pivovaru. Tyto pozemky hodlá město získat výměnou za pozemky jiné a sloučit je s ostatními již nám pronajmutými pozemky.“ Takto komentuje aktuální podobu projektu Opava Plaza vyjádření představitelů Plazy. Na otázku, jakých pozemků nebo objektů se bude směna týkat, ještě před několika dny nemělo město jasnou odpověď.

„Toto teprve bude předmětem jednání rady,“ sdělil před dvěma dny tiskový mluvčí magistrátu Jan Šindler. Zápis z jednání předsedy představenstva Bredy Kamila Kolka, zástupců Plazy a Centroprojektu ovšem ukazuje, že Breda má dostat za spodní dvůr pivovaru, včetně kotelny a trafostanice, dům Na Valech 1. „Společnost BREDA & WEINSTEIN potvrdila zájem odprodeje a směny pozemků ve svém vlastnictví, tzv. spodní dvůr městu Opava, mj. za dům na Valech 1 a další, dle předběžných dohod s náměstkem Pavlem Mališem,“ říká přesně zápis.

V něm se také uvádí, že Breda již poskytla projektantům projektovou dokumentaci stávající trafostanice, včetně návrhu jejího přemístění a demolice. To se týká také kotelny a uvažované lahvovny. Jak tedy může Plaza počítat ve svých projektech s pozemky pivovaru, když věc ještě není ze strany města uzavřena?

„Na tuto otázku je potřeba se ptát zástupců Plazy. Stejně tak nejsme účastníky jednání mezi Plazou, Bredou a Centroprojektem. Je pravda, že od začátku roku probíhají průběžná jednání mezi zástupci firmy Zemská správcovská a. s., která je majitelem pozemků kolem bývalého pivovaru a městem,“ sdělil Pavel Mališ a dodal: „Výsledkem těchto jednání je materiál, který byl včerejší radou města doporučen pro jednání zastupitelstva, jež proběhne 19. června 2007.“