„Jedná se o požárně bezpečnostní zařízení, které slouží k zásobování vodou pro hasičské vozy při větších požárech, kdy již potřebu vody nemůže pokrýt zásoba v těchto vozech,“ dozvídáme se od zástupců Záchranného hasičského sboru Moravskoslezského kraje.

Hydrantů jsou při tom dva druhy. Podzemní jsou ukončeny s povrchem, chráněny kovovým poklopem a k připojení na ně je potřeba speciální nástavec, který hasiči vozí s sebou. Známější, nadzemní hydranty, tento doplněk nepotřebují a díky tomu z nich lze vodu v případě nutnosti čerpat okamžitě.

Zásady pro rozmístění hydrantů určují právní předpisy, které také stanoví jejich vzdálenosti mezi sebou i od objektů, ale rovněž požadovaný průtok a další záležitosti. V případě nadzemních hydrantů se jedná o užitečnou výbavu města, proto je paradoxní, že existuje instituce, která se je snaží omezovat, jak jen to jde.

Tyto pomůcky totiž nejsou ve správě hasičů, jak by se dalo očekávat, ale Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a. s. Jejich postoj k nadzemním hydrantům je však údajně veskrze negativní. A důvod? Samozřejmě peníze.

„Svůj postoj zdůvodňují vyššími náklady, krádeží kovových částí, poškozením a podobně. Proto je třeba u nové výstavby a při opravách stávajících vodovodních řadů vždy náročných jednání všech zúčastněných stran,“ potvrzují hasiči. Přes tuto překážku se podařilo v posledních letech prosadit řadu nových nadzemních hydrantů, a to kupříkladu při rekonstrukci centra města Opavy nebo při výstavbě nákupních center.

Záchranný sbor si navíc podle svých slov proto vlastními prostředky zmapoval rozmístění hydrantů ve městě Opava, jeho městských částech a má vytipovaná čerpací místa především na hlavních řadech vodovodní sítě. Stávající hydrant poté nikdo nemůže zrušit, pokud není zásobování vodou zajištěno jiným způsobem.