Možná, že jste si jich za poslední dobu všimli. Od října do ledna na vás blikaly pokaždé, když jste projeli Komárovem nebo Malými Hošticemi. Radary měřící rychlost byly ale pouze zapůjčené. Město vyhlašuje výběrové řízení na nákup nových. A nic levného to nebude.

Náklady související s pořízením radarů se předběžně odhadují na 5,9 milionů korun.

Malé Hoštice a Komárov jsou prý místa, kde jsou nejčastěji porušovány dopravní předpisy. Proto když byla Opava loňský podzim zařazena do pilotního programu ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, bezplatně zapůjčené radary umístili právě sem. Po ukončení zapůjčovací lhůty se ale město muselo rozhodnout, jestli se radary osvědčily a zdali by bylo přínosem je zakoupit napořád.

„Během zkušebního provozu se znatelně snížila rychlost projíždějících automobilů v obou úsecích," uvedl náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD).

„Rada města proto rozhodla o záměru vypsat výběrové řízení na případné zakoupení těchto zařízení natrvalo. Samozřejmě pokud by výsledky výběrového řízení na případné zakoupení nebyly pro radní akceptovatelné, nemusí být vybrán žádný uchazeč," dodal Žídek. Vzhledem k astronomické částce bude součástí výběrového řízení také poptávka možného financování například formou postupného splácení.

Daniel Žídek ale věří, že se investované peníze do městské kasy zase vrátí. „Osobně jsem přesvědčen, že se investice městu vrátí nejen prostřednictvím financí vybraných za dopravní přestupky, ale především zvýšení bezpečnosti na měřených úsecích," domnívá se Žídek.

Do budoucna se uvažuje také nad pořízením radarů například v úseku od silnice Ratibořské až po Stříbrné jezero či v městské části Vlaštovičky.