Radnice, konkrétně náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD), který se v nákupu radarů angažoval, změnil názor. Na jeho popud a po dohodě s vedením města radnice nyní asi výběrové řízení na nákup těchto zařízení zastaví, a to ještě před tím, než se vůbec stačil někdo přihlásit.

Je přitom veřejně známo, že ve hře byla od začátku firma Omnipol, která radary Hlásce zdarma zapůjčila. Na otázku, zda se nyní Omnipol nebude cítit poškozen, náměstek Žídek naší redakci odpověděl, že nikoli. Variantu, že radnice Omnipolu radary vrátí a firma nedostane ani korunu, náměstek zmiňoval již dříve: „I to se může stát. Je to součást smlouvy."

Daniel Žídek včera současně popřel, že by nějaké radary měly vůbec z Omnipolu do Opavy připutovat. „Oni nám je jen půjčili, a to sami o vlastní vůli," vyjádřil se.

Radnice nyní zvažuje levnější variantu. Ta se týká možného zakoupení jednoho mobilního radaru v ceně zhruba 350 tisíc korun a zakoupení informačních radarů (jako v Komárově), které se podle Žídkových slov v prevenci osvědčily.

Možností je také zapůjčení radaru z Hradce nad Moravicí, s nímž mají strážníci městské policie čerstvé zkušenosti. Náměstek tvrdí, že ke změně názoru ho přivedla špatná ekonomická situace. „Dostali jsme se do fáze, kdy budeme buď rekonstruovat budovu Mateřské školy 17. listopadu, nebo vypíšeme soutěž na radary. Myslím si, že školka je v tuto chvíli přednější. Svůj dlouholetý projekt musím oželet," pokračoval náměstek s tím, že o změně kurzu v celé této věci bude jednat s ostatními radními na nejbližším zasedání.

A jsou to právě jeho kolegové radní, kteří se většinou k nákupu drahých radarů neměli.

„Daniel Žídek dva a půl roku na radě za radary za šest milionů bojoval. Rada po celou dobu odolávala. Chtěli jsme po něm různé varianty řešení, přičemž tvrdil, že nejsou možné. A vida, najednou to možné je. Domnívám se, že změna jeho názoru souvisí s jeho problémy, kterým nyní čelí. Je pod tlakem, a už nechce žádné další potíže," vyjádřil se pod slibem anonymity jeden z radních.

Narážel tím na skutečnost, že náměstek Žídek, který vedl městskou policii (MP) čelí nyní trestnímu oznámení kvůli blacklistu s údajnými jmény prominentů, které strážníci městské policie nesmějí pokutovat. Náměstek se před několika dny vedení MP vzdal.

O samotných radarech se začalo hovořit na podzim roku 2011, kdy byla Opava zařazena do pilotního programu ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu na území města. Městu pak Omnipol zdarma půjčil dvě zařízení pro úsekové měření rychlosti po dobu čtyř měsíců, konkrétně od října 2011 do konce ledna 2012.

Po dohodě s Policií České republiky byly umístěny v místech, kde řidiči nejčastěji porušují dopravní předpisy, tedy ve zmíněném Komárově a Malých Hošticích. Monitorovat měly také úsek od silnice Ratibořské po Stříbrné jezero či průjezd Vlaštovičkami.