Silně prochladlého nalezence dopravili zdravotníci na urgentní novorozenecké oddělení. Jakmile bylo miminko zdravotně v pořádku, putovalo do dětského centra Čtyřlístek, které je nástupcem kojeneckého ústavu.

Matku, která se hošíka takovým způsobem zbavila, zajistili policisté nad očekávání brzy. Údajně měla trpět poporodní depresí.

Případem se zabývají opavští kriminalisté a komisařka teď provádí doplňující výslechy lidí především z okruhu matčiny rodiny. „Žena je zatím doma a dosud nebyla z ničeho obviněna, i když je tu podezření ze spáchání přečinu opuštění dítěte,“ řekl k případu tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Do střetu se zákonem se dostane ten, kdo opustí dítě, o které má povinnost pečovat a které si samo nemůže opatřit pomoc. Tím je vystavené nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví. Přečinem zákon míní nedbalostní nebo úmyslný trestný čin s horní hranicí trestní sazby do pěti let.

Nalezeneček je z rozhodnutí orgánu sociálně-právní ochrany dětí v péči zaměstnanců opavského Čtyřlístku. „Dáváme dohromady všechny jeho doklady a dokumenty tak, aby dítě mohlo co nejdříve odejít do rodiny, ať už biologické nebo náhradní,“ konstatuje ředitel centra Petr Fabián.

O osudu opuštěného dítěte rozhoduje poradní sbor Krajského úřadu v Ostravě, a pokud se chlapeček nevrátí do vlastní rodiny, může v krátké době získat novou rodinu. „Pokud dá matka souhlas s adopcí, může být právně volný okamžitě. Musí ho však dát nebo potvrdit až po ochranné šestinedělní době od porodu,“ dodává Petr Fabián.

Pokud by chlapeček dostal novou rodinu, dostane do vínku i nový rodný list se jménem a příjmením podle přání adoptivních rodičů.

Jitka Hrušková, Martin Kůs