„Je to hrozné. Chodníky patří městu, takže je jejich povinnost je udržovat. Manžel to před domem poctivě uhrabává,“ řekla redakci čtyřiašedesátiletá důchodkyně z Opavy Marie Volná a podotkla, že zatím ještě nespadla.

Také podle slov dvaačtyřicetileté fotografky z Opavy Pavly Dehnerové by se o údržbu chodníků mělo starat město. „Nedá mi to. Než aby tu měla spadnout třeba nějaká stará paní, radši to uklidím,“ uvedla.

Šestadvacetiletá Opavanka, která si nepřála zveřejnit své jméno, pak zmínila, že na některých místech v Opavě se nedá ani chodit. „Dneska jsem cestou do práce málem uklouzla na zamrzlém chodníku. Po opavských chodnících se opravdu bojím chodit, “ konstatovala.

V Kobeřicích, jak potvrdila tamní obyvatelka Jana Sokolová, jsou chodníky upravené. „Každý si sám uklidí chodník před svým domem,“ řekla.

Opavsko: Kdo se stará o údržbu chodníků? Úřady i lidé

O údržbu chodníků se starají majitelé přilehlých nemovitostí nebo Technické služby. Potvrdil to tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

„Úkolem zimní údržby místních komunikací je zmírňovat či odstraňovat závady ve sjízdnosti a schůdnosti, které vznikly zimními povětrnostními situacemi,“ uvedl Šindler s tím, že se sníh odstraňuje a posyp provádí zejména na přechodech pro chodce a na místech, kde není možno použít mechanizační prostředky.

„Například některé úzké chodníky, schodky, lávky, či zastávky MHD. Rovněž se provádí uvolňování vpustí tak, aby byla zajištěna jejich průtočnost,“ pokračuje. Nakonec zmínil, že chodníky se také udržují strojově.


Zapojují se občané

Na vesnicích, jak potvrdili námi oslovení starostové, se do úklidu chodníků mnohdy dobrovolně zapojují občané. „V naší obci se o údržbu chodníků z větší části starají občané, kteří u nich bydlí. I já bydlím u hlavní silnice a nemám problém s tím, abych ráno před odchodem do práce odhrnul sníh, či jej jen smetl.

A většina občanů v naší obce přemýšlí stejně,“ uvedl starosta Sudic Petr Halfar. Jak také zdůraznil, obec je jim za to vděčná. „Je to i naší vizitkou, proto nešetříme slovy chvály a poděkování. Zaměstnanci obce také pomáhají při úklidu sněhu na obou hřbitovech či na veřejných prostranstvích.

Také obecní traktorek při sněžení vyjíždí v brzkých ranních hodinách a provádí úklid sněhu na přilehlých komunikacích a poté i na chodnících,“ vysvětlil starosta a doplnil, že samotní zaměstnanci obce by sami nebyli schopni provést úklid sněhu v celé obci.

Zažili už horší zimy

V Ludgeřovicích se o údržbu chodníků starají zaměstnanci obce. „Byl bych velmi rád, kdyby nám alespoň s chodníky pomohli spoluobčané, protože je chodníků přece jen poměrně hodně. Bohužel, ne všichni spoluobčané jsou ochotni pomoci, takže údržba v podstatě závisí na naší technické četě,“ uvedl starosta Daniel Havlík.

Také ve Větřkovicích se o údržbu chodníků starají dva pracovníci obecního úřadu. „V letošním roce, stejně jako v minulých letech, se snažíme chodníky udržovat vlastní technikou, která však volá po inovaci.

Ale teď vážně. Zatím se údržba celkem daří, počasí není ani v naší oblasti nejhorší. Zažili jsme už horší zimy,“ řekl starosta Dušan Lederer.

Někde je z chodníku klouzačka

K údržbě chodníků se pak vyjádřil také starosta Neplachovic Jiří Čech. „Zvláště v současné době, kdy nesněží, ale mrzne, je viditelné, kdo z majitelů nemovitostí se stará o údržbu přilehlého chodníku. Ten, kdo zasněžený chodník včas uklidil, jej má pěkně čistý. Kdo nechal sníh ležet, je ušlapaný a stala se z něj klouzačka.

Jediný pracovník obce se stará o úhrn sněhu a posyp na veřejných prostranstvích, hřbitově, schodech ke kostelu a podobně,“ uvedl starosta a dodal: „Po obci jsou rozmístěny nádoby s vhodným posypovým materiálem. Je třeba poděkovat těm, kteří se starají, ti kteří ne, by si měli uvědomit, že úklid přilehlých chodníků a prostor pro pěší by měl být samozřejmostí.“

Mají smlouvu o zimní údržbě

A jak to mají s údržbou chodníků v Rohově? „V zimním období se o chodníky u obecních budov a pozemků staráme sami. Údržbu vykonávají naši zaměstnanci, kteří v rámci možností odklízejí sníh okamžitě. U ostatních částí chodníků spoléháme na občany, kteří si před svými domy uklízejí sníh sami, avšak vyskytne se tu a tam úsek, který si majitel přilehlého domu nemůže například ze zdravotních důvodů uklidit sám, proto tuto údržbu provedou zaměstnanci obce,“ vysvětluje starosta Daniel Procházka se slovy, že u místních komunikací si zimní údržbu provádějí také sami.

„Ve strojovém parku máme k dispozici obecní traktor a sněhovou radlici, se kterým jsme schopni běžnou údržbu včetně posypu provádět okamžitě,“ dodal. Komárov má na většinu chodníků, které vlastní, smlouvu o zimní údržbě. Jak potvrdil starosta Daniel Žídek, zbytek uklízí lidé sami a kus práce odvedou také zaměstnanci úřadu.

„Problémy někdy jsou, když musíme zmrzlou vodu za celkem hodně peněz odvážet mimo komunikace. To je v případech vydatného sněžení. Je-li pouze mráz a sněhu tak akorát, máme po městské části rozmístěny posypové nádoby s plavenou prosívkou a občané, nebo zaměstnanci obce sypou zledovatělé úseky. Jsou i místa, kde máme individuální dohody s občany,“ upřesnil starosta.

Denně deset až dvanáct úrazů

Letošní průběh zimy chirurgové ani ortopedi za mimořádně úrazový nepovažují. Na ambulanci ve Slezské nemocnici přichází denně k ošetření se zlomeninami nebo podvrtnutím jen kolem deseti až dvanácti lidí.

„Bude to možná proto, že letos je zima suchá a chodníky jsou z větší části čisté. Horší situace nastává, když napadá sníh, který rozbředne a pak zmrzne. To se chirurgická ambulance hned zaplní,“ konstatuje primář chirurgických sálů Slezské nemocnice Jiří Hájek. Podobná situace panuje také na ortopedickém oddělení, kde bývá denně ošetřen přibližně stejný počet pacientů jako na chirurgické ambulanci.

„K nejtěžším úrazům, které jsme dosud ošetřovali, patří zlomeniny kyčle a zaznamenali jsme zvýšený počet zlomenin kotníků a zápěstí,“ říká primář Vladimír Heinz.

(luc, ver, jih)