VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Medvěd je naporcován. Moravskoslezský kraj si z něj ukousne slušnou desetinu

Moravskoslezský kraj- Poslanecká sněmovna letos rozdělila při tradičním porcování medvěda, tedy rozdávání milionů korun nejrůznějším projektům vkrajích, celkem dvě miliardy korun zrozpočtové rezervy pro příštírok.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Moravskoslezský kraj si ztéto porce ukrojil zhruba dvě stě milionů korun. V úspěšnosti poslaneckého lobingu se tak zařadil za Jihomoravský kraj. Zdejší poslanci získali peníze zejména na opravy základních škol, kulturních zařízení, ale také na vybavení autokempů či opravy chodníků. Tedy aspoň ti, kteří sprocesem porcování medvěda souhlasili. Ne všem se totiž každoroční nadělování zamlouvá. Podle některých je totiž netransparentní či dokonce neetické.

Peníze nepůjdou na žádné nesmysly

„Myslím si, že dokud nebude mít stát lepší program na financování těchto potřebných akcí vkrajích, tak se to bude dělat takhle,“ hájil porcování medvěda moravskoslezský poslanec Pavel Hrnčíř (ODS), který je zároveň ve sněmovně místopředsedou rozpočtového výboru. Důležité podle něj je, aby peníze putovaly na rozumné projekty, což se při letošním rozdělovánídělo.

„Jsem spokojený se skladbou projektů, protože mezi nimi nefiguruje žádný nesmysl. Velká část financí půjde na opravy škol, na které jinak starostové obcí nemají,“ uvedl ještě Hrnčíř a závěrem dodal: „Moravskoslezský kraj získal bezmála dvě stě milionů korun zrozdělovaných dvou miliard, a je tak vžebříčku na druhém místě. Beru to jako velký úspěch, protože vletošním roce máme ve parlamentu nejméně koaličních poslanců.“

Poslanec ví, kde starostu tlačí bota

Nadělování peněz obecně podporuje iAlfréd Michalík (ČSSD), další poslanec za tento kraj. Sletošním způsobem porcování medvěda však osobně ijako člen opozice nesouhlasil. Vadilo mu například, že sociální demokraté hráli při přerozdělování na úkor koaličních poslanců nedůstojnouroli.

„Měli bychom ale mít jako poslanci možnost zasahovat do rozpočtu, a získat tak peníze pro své volební obvody, protože ten, kdo se vdaném regionu přímo pohybuje, nejlépe ví, kde tamní starosty takzvaně tlačí bota,“ mínil poslanec Michalík, podle kterého by se měla nadělovat větší částka, než jsou letošní dvě miliardy.

Porcovat by se mělo průhledněji

Také podle Jiřího Carbola (KDU-ČSL), bývalého náměstka hejtmana kraje a současného poslance, je určitě dobré, že se peníze do regionů dostávají. Sám by však byl pro takzvaně průhlednější způsob. „Každý poslanec by měl navrhnout věci a veřejně za nimi stát. Nemělo by se tedy tak jako nyní tajit, kdo co podporuje, protože pak celý proces vypadá jako netransparentní,“ vyjádřil se Carbol, který porcování medvěda podpořil.

Hrál odva projekty. Tři a půl milionu korun tak například získal na chodníky a přístupové cesty knovému kostelu vOstravě-Zábřehu.

Školy a školky ano, golfová hřiště ale ne

„Je lepší, když peníze do regionů posílá tamní poslanec, než státní úředník, který vdaném místě nikdy nebyl,“ přiblížila svůj postoj krozdělování medvěda poslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Iona by však byla pro takzvaně „čistější“ způsob porcování. „Celá částka by se měla spravedlivě rozdělit mezi všechny poslance a ti by pak svůj díl směřovali tam, kde je ho podle nich potřeba. Veřejně by si pak za tím stáli,“ sdělila Konečná.

„Doufám, že letos neprošly zbytečné věci, jako třeba golfová hřiště. Potřeba peněz je zejména na opravy škol a školek,“ doplnila ještě mladá poslankyně za tento kraj stím, že ona sama pro porcování medvěda nehlasovala vrámci dohody uzavřené vkomunistickém poslaneckémklubu.

Posiluje se názor, že je politika špinavá

Zásadně proti porcování je však Věra Jakubková (SZ), další žena zMoravskoslezského kraje, jež usedla do poslanecké sněmovny. Co jívadí? „Pro mě je nesystémové, že si poslanci vybírají nějaké projekty, a nikdo neví, jak. Potřebných věcí je strašně moc, tak proč bylo vybráno zrovna tohle?“ zamyslela se Jakubková. Někdo to podle ní může dělat pro dobrý pocit, jiní ale mohou podporovat projekty, znichž mají osobní prospěch.

„Ulidí se pak posiluje názor, že je politika špinavá. Věci se rozhodují ne kjejich dobru, ale ve prospěch politiků. Ať jde ozpůsob, jak si kupovat hlasy, nebo jak získat nějaké finanční odměny,“ uzavřela poslankyně za Stranu zelených stím, že doufá, že příští rok se už porcování medvěda podaří zastavit.

Kdo se v Moravskoslezském kraji nejvíce zakousl do medvěda

Cíl určení/částka v miliónech korun
Stavební úpravy ZŠ ve Štěpánkovicích na Opavsku: 16
Výdejna stravy ZŠ Háj ve Slezsku: 11
Stavební úpravy šaten FC Velké Hoštice: 10
Pohřebiště Bruntál - lokalita Uhlířský vrch: 10
Obnova Bezručovy chaty na Lysé hoře: 9
Rekonstrukce areálu koupaliště, autokempu a amfiteátru v obci Mořkov: 9
Prostředky zdravotní techniky v rámci udržení standardu zdravotní péče ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov: 9
Oprava školního hřiště ZŠ Šeříkově v Ostravě-Výškovicích: 8,5
Sportovně společenský areál v Kunčicích pod Ondřejníkem: 8
Stavební úpravy Mateřské školy Jelínkova v Rýmařově: 7,5
Rekonstrukce a modernizace ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě: 7,3
Rekonstrukce sportovního areálu ZŠ Klimkovice: 6
Přestavba a přístavba školní družiny v obci Václavovice: 5,5
Rekonstrukce chodníků pěší zóny v Orlové Lutyni: 5
Vybavení autokempu a rekonstrukce sociální budovy na přehradě v Bašce: 5
Částečná rekonstrukce budovy Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm: 5
Stavební úpravy mateřské školy v Řepišti: 5
Odstranění havarijního stavu školní kuchyně ZŠ U Studny v Karviné-Mizerovně: 5

* V tabulce jsou započteny jen dotace nad pět milionů korun

 

Peníze z medvěda zamíří do škol i na hřbitov

Ostrava - Největší část peněz zporce poslanci letos porcovaného medvěda, kterou letos získal Moravskoslezský kraj, půjde na opravu škol, mateřských školek či třeba školních jídelen. Znevyšší sumy vůbec se může těšit Základní škola ve Štěpánkovicích na Opavsku.

Na stavební úpravy získala šestnáct milionůkorun. „Máme ztoho radost, ale zároveň istarost,“ řekla ředitelka této základky Marie Dluhošová. Radost proto, že rekonstrukce areálu školy je podle jejích slov více než nutná. Okna jsou ztrouchnivělá, sociální zařízení dnes už nevyhovující.

„Tyto peníze nám pomohou hodně, protože je nejvyšší čas školu pospravovat. Starost budeme mít akorát stím, že se rozsáhlá rekonstrukce nebude dát zvládnout během prázdnin, a budeme ji tak muset organizovat ive školním roce,“ doplnila ředitelka.

Na slušné peníze si přijdou idalší města a obce vkraji. Na ojedinělý projekt vrámci výčtu získal kulatou částku deset milionů korun Bruntál. Stavět za ni bude nový hřbitov. „Jsem velmi rádi za tyto peníze. Vzhledem knašemu rozpočtu je to pro nás významná finanční injekce,“ uvedl bruntálský mluvčí Jiří Ondrášek.

Realizace hřbitova pod Uhlířským vrchem je podle jeho slov pro město Bruntál a jeho obyvatele zcela nezbytná. Stávající pohřebiště je totiž zasazeno do zastavěné části města a není možné je dále rozšiřovat. Jeho kapacita přitom bude vblízké době naplněna.

„Budování nového hřbitova bude finančně ičasově náročnou akcí. Získaných deset milionů korun nám umožní realizovat podstatnou část tohoto záměru,“ dodal Ondrášek.

 
13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/-KA ODDĚLENÍ SPECIÁLNÍCH ZAKÁZEK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, -evidence speciálních zakázek - příprava smluv, vystavování dokladů v účetním systému (objednávky, zálohové listy, faktury, skladová evidence), , -organizování toku zakázky v rámci interních oddělení - spolupráce s grafickým oddělení, výrobou a expedicí, kontrola dodržování termínů,, -komunikace se zákazníky, dodavateli (při kooperacích),, -zástup za recepční (po dobu dovolené)., , Požadavky:, -minimálně SŠ vzdělání s maturitou (nejlépe ekonomického směru),, -dobré organizační schopnosti, vysoké pracovní nasazení, odolnost proti stresu,, -reprezentativní vystupování, výborné komunikační schopnosti, , -schopnost pracovat efektivně, jako člen týmu,, -samostatnost, bezúhonnost, zodpovědnost a profesionální přístup k práci,, -znalost AJ výhodou. Pracoviště: Baloušek, s.r.o., Ostravská, č.p. 1112, 748 01 Hlučín. Informace: Andrea Turková, +420 591 144 415. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ -KA MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Montag Tomáš, tel.: 602 786 841, e-mail: montag@montag.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe s řízením kamionu min. 1 rok, nástup možný ihned.. Pracoviště: Montag - trans s.r.o. - opava, Pekařská, č.p. 1639, 747 05 Opava 5. Informace: Tomáš Montag, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 18 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech POMOCNÝ STRIHAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tel.: 777 888 912, Nástup možný ihned. , Požadujeme manuální zručnost do funkce zaučíme., Směny od 6 do 14:30hod.. Pracoviště: Petr smolka - pracoviště, Horní, č.p. 621, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Petr Smolka, +420 777 888 912. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy REFERENT -KA 18 200 Kč Odborní pracovníci hospodářské správy REFERENT -KA MAJETKOVÉ SPRÁVY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Carbolová Jana Ing., tel.: 731 126 934. Životopis zasílejte na e-mail: carbolova@dcctyrlistek.cz , SŠ/VŠ technického zaměření, praxe na obdobné pozici min. 3 roky, trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost, práce na PC, ŘP sk. B., Výhodou: předchozí zaměstnání u příspěvkové organizace; odborná způsobilost dle § 6 vyhlášky č. 50/1978, o odborné způsobilosti v elektrotechnice; odborná způsobilost dle vyhlášky č. 91/1993 o způsobilosti topiče k obsluze nízkotlakových kotlů; znalost obsluhy a manipulace s tlakovými lahvemi medicinálních plynů a jejich rozvodů., Smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito. Nástup od 2. 1. 2019., Plat podle dosažené praxe a aktuální stupnice platových tarifů (platová třída 10), dle nařízení vlády 341/2017 Sb., příplatek za vedení +po zapracování osobní ohodnocení., Nabízíme:, - zaměstnanecké benefity (služební mobil, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na rekreaci, příspěvek na kulturu, podnikové stravování, pružná pracovní doba), - vzdělávání, Náplň práce:, - zajišťování komplexní správy rozsáhlých majetkových souborů,, - sestavování plánů oprav, revizí a investic,, - zajištění autoprovozu,, - zajišťování vstupních školení,, - zajišťování odpadového hospodářství,, - připravování, zadávání a kontrola veřejných zakázek malého rozsahu, , - zpracování návrhů smluv při správě majetku,, - odpovědnost za inventarizaci majetku a soupisy majetku, , - řízení a organizace práce podřízených pracovníků,, - hmotná odpovědnost,, - výkaznictví a administrativa spojená s majetkem organizace vůči zřizovateli,, - ve výše zmíněných bodech zajišťuje činnost i pro pracoviště v Havířově.. Pracoviště: Dětské centrum čtyřlístek, příspěvková organizace, Nákladní, č.p. 147, 746 01 Opava 1. Informace: Jana Carbolová, +420 731 126 934.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontrola alkoholu v dechu přístrojem Drager. Ilustrační snímek

Cyklista skončil v příkopě, „dýchnout“ si odmítl

Slavnostní odhalení sochy Věry Špinarové v Husově sadu.
26

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

Koalice dohodnuta v Kravařích i Hradci nad Moravicí

Tři politické subjekty budou následující čtyři roky vést město Kravaře, koaliční jednání jsou u konce také v Hradci nad Moravicí.

Koalice v Opavě? ODS překvapivě ze hry venku

Bezprostředně po komunálních volbách to v Opavě vypadalo na idylku. Jen se řešilo, kdo doplní silnou trojku ANO 2011, ODS a Piráty. Jenomže uplynul týden a všechno je jinak. Podle posledních informací se upekla koalice, překvapivě bez ODS.

Masný oznámil, že břidlici chce zpracovávat v Polsku

Opavský podnikatel Radim Masný oznámil polským novinářům, že původně chtěl vybudovat závod na zpracování břidlice v Ostravě, ale nedávno změnil názor. Postaví ho v Prudniku.

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům a ještě při tom zvládají péči o rodinu, je určena celonárodní soutěž Žena regionu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT