Národní kavárna byla založena v roce 1904 a posledních dvanáct let se na tomto místě prodávala bílá technika. Jak uvedla současná dlouhodobá nájemkyně Kateřina Kostřibová, Národní kavárna uvítá své první návštěvníky přibližně za čtrnáct dní.

„Možná se otevření posune o další týden kvůli stavebním pracím a finálním úpravám,“ zmínila s tím, že v Opavě podobný podnik chybí. „Kavárna by měla být součástí Opavy. Ve své době byla vyhlášená jako Slavia v Praze,“ řekla.

Kavárna si zachová původní secesní styl. „Zdi budou tmavé, na stěnách budou obrazy, schodiště je také zachováno, ostatní je laděno dohněda, nebude se jednat o žádnou modernu,“ popsala Kostřibová.

Co Národní kavárna nabídne svým návštěvníkům? „Samozřejmě v nabídce budou lepší vína, různé druhy kávy, dezerty, součástí kavárny bude také kuchyně a denní menu. Zkrátka jak bylo dřív v kombinaci s restaurací. Ceny budou běžné pro Opavsko, standardní,“ přiblížila Kostřibová a doplnila, že součástí kavárny je také venkovní posezení.

Na otázku, zda očekávají spíše pamětníky nebo mladé lidi, pak odpověděla: „Myslím, že nejdříve přijdou spíše pamětníci, ale kavárna bude pro všechny. Nebude nijak vyhrazená. Máme už obrovské ohlasy, pamětníci nostalgicky vzpomínají. Doufáme, že přijde hodně lidí,“ uzavřela optimisticky Kateřina Kostřibová.

Obyvatelé Opavska se na Národní kavárnu těší

Co říkají lidé z Opavska na to, že zřejmě již tento měsíc bude opět uvedena do provozu kdysi vyhlášená Národní kavárna na Olomoucké ulici v Opavě? Zeptali jsme se náhodně vybraných lidí na ulici.

„Vůbec o tom nevím, že má v Opavě být Národní kavárna. Já jsem ani nevěděla, že tam byla někdy postavená, nebo si to aspoň nepamatuji. Ale určitě si tam ráda zajdu na kafčo, podívat se,“ řekla dvaadvacetiletá studentka z Opavy Vanda Klemischová.

Navštívit kavárnu má v plánu také šestadvacetiletý účetní Jiří S. z Opavy. „Určitě se tam zajdu podívat. Když byla otevřená předtím, byl jsem příliš mladý na to, chodit do kavárny,“ uvedl Opavan.

Svůj názor vyjádřila také čtyřiašedesátiletá Jana Sokolová z Kobeřic. „Je to nádherná památka, šperk, chodila jsem do Národní kavárny v šedesátých letech. Prvorepublikový sloh se mi moc líbí a architektura kavárny tomu odpovídá. Zkrátka je to nádhera.

V šedesátých letech to v kavárně žilo, byla moc krásná, chodili jsme tam s úctou,“ popsala své zážitky Jana Sokolová a doplnila, že do kavárny chodila ráda hlavně kvůli příjemnému prostředí a dobré kuchyni.

Na kavárnu vzpomíná také šestadvacetiletá studentka Lucie z Opavy. „Pamatuji si, když jsem byla malá, moje babička mě jednou do kavárny vzala. Vracely jsme se z koncertu a tenkrát jsme si daly spolu palačinky. Kavárna byla výjimečná a jsem moc ráda, že se jí zase po letech dočkáme,“ uzavřela studentka.