Oproti loňskému roku, kdy většina koupališť v okrese Opava hlásila doslova rekordní návštěvnost, je letošní léto na slunné dny vybízející ke koupání spíše skoupé. Lidé tak místo návštěvy plováren volí raději jiný způsob trávení léta.

„Mohu říci, že letos zaznamenáváme co se návštěvnosti týká výrazný pokles. Není to způsobeno ničím jiným než počasím. Pokud už je hezky, nejvíce lidí k nám zavítá vždy o víkendech," uvedl vedoucí Městského koupaliště Opava Petr Mikeska. Žádný výrazný boom nezažívá ani návštěvnost večerního minigolfu, který si mohou lidé zahrát každý den v týdnu od 20 do 22 hodin.

„My tuto možnost lidem nabízíme už třetím rokem, předtím to ale byly vždy jen takové nárazové akce. Letos však zatím moc teplých a pěkných pátků nebylo, a tak ani tady není zájem bůhvíjak velký," doplnil Petr Mikeska.

Také další koupaliště v okrese jsou na tom stejně jako v Opavě.

„Rozhodně je návštěvnost nižší. Pokles je podle nás způsoben menším počtem slunečných dní v letošním roce. Loni byla extrémní vedra, která na koupaliště přilákala rekordní počty lidí," vysvětlil ředitel Technických služeb města Vítkova Tomáš Odstrčil.

Pro srovnání v loňském roce prošlo branami vítkovského koupaliště od půle června do 2. srpna celkem 4025 návštěvníků, letos jich bylo 2962. Jako podprůměrnou hodnotí dosavadní sezonu ředitel Technických služeb Hradec nad Moravicí Roman Celta. „S loňským rokem je to opravdu nesrovnatelné a pochopitelně je to dáno počasím."

Prakticky stejný scénář se odehrává také na koupališti v Bolaticích.

„Vlivem horšího počasí, které koupání zkrátka a dobře nepřeje, si myslím, že návštěvnost našeho koupaliště je letos spíše podprůměrná. Kromě občanů Bolatic k nám jezdí především obyvatelé okolních vesnic a ve velké míře také Poláci. Nezbývá nám tedy než doufat, že srpen přinese počasí o poznání lepší," sdělila vedoucí bolatického koupaliště Sabina Heisigová.

Slabší návštěvnost má také koupaliště v Píšti.

„Počasí letos není stabilní, červen byl úplně slabý. Loni bylo krásně třeba týden v kuse, letos to je den, dva a zase je škaredě. Noční koupání jsme měli zatím třikrát, vždy spojené s nějakou další akcí," uvedl provozovatel koupaliště Lukáš Hluchník.

Veronika Bernardová