V raduňském zámku nad letní návštěvností zrovna nejásají. Proti loňskému roku zaznamenali skluz o zhruba tisíc návštěvníků a rozhodně to nebylo tím, že by jim neměli co nabídnout. Do sezony šli dokonale připravení, ale počasí prohlídkám nepřálo.

„Horko zájemce k výletům prostě nezvalo, vítězilo koupání a slunění. Také hromadné výlety dětí byly letos proti minulým rokům na minimu, přednost zřejmě dostalo koupání, lanová centra a další letní radovánky,“ konstatuje kastelánka Eva Kolářová. Vedra už skončila, ale zámek zůstává otevřený v září každý den a v říjnu během víkendů.

Během minulé soboty se zde uskutečnila derniéra výstav keramiky Ivy Dedek na nádvoří a obrazů Jaroslavy Hýbrnerové a Šárky Quisové v oranžérii. Následně proběhlo posezení návštěvníků se všemi třemi výtvarnicemi v oranžérii. Sezonu na raduňském zámku uzavře tradiční halloween pořádaný v soboty 28. října a 4. listopadu. „O tento program je už teď velký zájem a lidé se u nás shánějí po vstupenkách. Další tradiční program – Vánoce na zámku – bude letos patřit Hradci nad Moravicí,“ dodává Eva Kolářová.

Také zámek v Hradci nad Moravicí měl proti loňsku v letošní hlavní sezoně mírný úbytek návštěvníků. „Na svědomí ho má zřejmě rekonstrukce Červeného zámku s uzavřenou vyhlídkovou hodinovou věží, která je mezi návštěvníky oblíbená. Zoufat si však není proč. Letos připravujeme ještě Vánoce na zámku a věřím, že s touto akcí zmíněný mírný skluz doženeme,“ neztrácí kastelán Radomír Přibyla optimismus.

Ve výčtu letošních „taháků“ je i zrekonstruovaný soukromý byt knížat Lichnovských a návštěvníky lákal též nově otevřený exkluzivní okruh sestavený z toho nejlepšího, co nabízejí oba stálé prohlídkové okruhy.