Když se Opavanka Petra Šrédlová nedávno zajímala o co nejšetrnější přestavbu svého bytu, obrátila se na svou přítelkyni Terezu Svrčkovou, která je poradkyní přes ekologický životní styl.
„Chtěla jsem vytvořit vkusný a pohodlný prostor k bydlení, aniž bych ubližovala planetě,“ říká Petra Šrédlová. Jak však sama majitelka bytu přiznává, není tou nejzelenější osobou pod sluncem, proto ráda využila typů designérky Svrčkové.
Přístup poradkyně byl v tomto případě jasný a věcný. „Musíte vidět věci z větší perspektivy,“ vysvětluje. „Jen pár klíčových změn může mít nesmírný ekologický vliv.“ Začala tak šestiměsíční přestavba celého bytu s jasně vytyčeným cílem. Jakými způsoby toho dosáhnout? Základem všeho je recyklovaný nábytek, který je vyroben z materiálu, jenž by jinak skončil na smetišti.
„Pokud se majiteli líbí vzhled něčeho, co už doma má, dobré je to nevyhazovat, pouze znovu natřít, potáhnout či přečalounit,“ navrhuje bytová poradkyně. Většina odborníků také doporučuje vyměnit staré spotřebiče a světla za nové tak, aby spotřebovávaly co nejméně energie. Novinkami na trhu jsou rovněž koberce z recyklovaného nylonu nebo latexové nátěry a matrace bez těkavých organických látek, které jsou šetrné k životnímu prostředí.
„Mou specialitou je použití prostěradel vyrobených z bambusu, který roste bez použití hnojiv a pesticidů, a nevyvolává tak u lidí alergické reakce,“ říká poradkyně Svrčková.
A jaký je výsledek ekologické rekonstrukce? Domov, který působí velice útulně a moderně, nikoli jako doupě pro alternativní životní styl.
Andrea Jarošová
Útulný byt vznikl použitím materiálů šetrných k prostředí. foto: Andrea Jarošová