Že se intenzivní bouřky přesunou také na Opavsko, věděli všichni s předstihem. Těžko se však mohli lidé v řadě obcí připravit na to, co se ve středu odpoledne dělo.

„Nikdo u nás v obci tohle nepamatuje. Dokonce jsme naměřili, že na jednom místě spadlo 78 milimetrů srážek za tři čtvrtě hodiny. Nyní sčítáme škody. Osm aut je zničených, voda a bláto se dostalo do sklepů. Voda zasáhla i obecní hospodu a sál," říká starosta Hněvošic Josef Kremser.

Následky velké vody v obci odstraňovali hasiči společně s dobrovolníky i po středeční půlnoci, aby alespoň umožnili autům projet obcí. „Byly u nás jednotky hasičů z Bolatic, Kobeřic, Opavy a pochopitelně místní. Naše obec má tu nevýhodu, že je v dolině, a tak nám sem voda tekla ze všech stran," dodává Josef Kremser.

Napilno však měli také v okolních obcích. Škody sčítají například v Oldřišově. „Voda zaplavila několik nemovitostí v obci. Během dne se pak pracovalo na odklízení bahna a odčerpávání vody. Aktuálně už je situace lepší," uvedla Hana Cimingová z místního obecního úřadu. Hasiči navíc v Oldřišově řešili únik nafty z kanystrů. Ropná skvrna na hladině rybníka byla zasypána sorbentem a byly použity sorpční hady.

Ovšem tou nejvíce postiženou obcí v celém Moravskoslezském kraji byla obec Třebom.

„Výsledkem přívalových deštů byly tři velké laguny na třech místech obce, desítky zatopených sklepů a přízemí rodinných domků a silnice plné bahna z okolních polí. Hasiči museli ve středu večer a během čtvrtka odčerpávat vodu ze sklepů 12 rodinných domků a zahrad v Třebomi a ve středu evakuovat tři osoby – dvě seniorky a dítě předškolního věku," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

K úklidu Třebomi byl využit také bagr. Celkem na místě zasahovalo pět jednotek dobrovolných hasičů. „Práce budou probíhat minimálně do pondělí, všude je spousta bláta a nepořádku, který sem voda naplavila. Něco podobného jsem nezažil. Vody tady bylo po pas. Majetek občanů je zničený," řekl starosta Třebomi Jaroslav Vlk. Není to navíc poprvé v tomto roce, co obec něco podobného postihlo.

Následky intenzivní bouřky museli řešit také hasiči v Opavě. Nejvíce byly postiženy asi Kateřinky. Nejčastěji se vyjíždělo kvůli zatopeným sklepům a popadaným větvím.

Petr Večeřa