Auto topící se v rozvodněné Štěrkovně a spadlá bříza komplikující provoz na autobusovém nádraží v Hlučíně. To byly nejzávažnější situace, u kterých museli v neděli odpoledne a večer zasahovat hasiči v souvislosti s nepříznivým počasím.

Profesionální hasiči vyjeli v opavském okrese celkem devatenáctkrát, z toho třináctkrát na Hlučínsku. Hlučín a okolí bylo přibližně osmihodinovou větrnou smrští, deštěm a bouřkou postiženo nejvíce. Ke zranění ani větším škodám na majetku nicméně podle hasičů nedošlo. Jeden z mála vážnějších zásahů byl nutný v hlučínské Štěrkovně, kde vinou stoupající hladiny uvízlo ve vodě auto.

I tady se však zásah nakonec obešel bez výraznějších komplikací. „Kromě toho vyjížděli profesionální hasiči většinou ke stromům spadaným přes cestu, odčerpávání vody ze zatopených sklepů nebo k bahnu nanesenému na cestách či silnicích,“ řekl redakci hasičský operační důstojník Mojmír Studník s tím, že ještě půl hodiny po půlnoci čistili hasiči ucpaný potok v Markvartovicích.

V samotném Hlučíně napáchal živel problémy hlavně na autobusovém nádraží, kde pod náporem větru a deště nevydržela bříza. Během chvíle však hasiči vrátili situaci do běžných kolejí. „Přímo v Hlučíně vyjeli profesionální hasiči pětkrát, většinou kvůli odklízení stromu.

Při zásahu na autobusovém nádraží jim pomáhali také hlučínští dobrovolní hasiči,“ uvedla tisková mluvčí města Hlučín Simona Součková. Přestože se po půlnoci situace zklidnila, meteorologové varují, že během středečního dne a noci by se měly na celý moravskoslezský kraj přivalit další silné bouřky s rizikem lokálních povodní.

(ver, jk)

Záchranář: Nebezpečná je bouřka v okruhu tří kilometrů

Schovávat se pod osamělými stromy, pod převisy nízkých skal, zdržovat se na vodní hladině, to je za bouřky chyba. Uvedl to tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl. „Sám jsem zažil bouřku na horském hřebenu. Nebylo kde se bezpečně schovat,“ vzpomíná s tím, že nejlepší je zastavit se na co nejnižším místě, dřepnout si a vyčkat. „Za nebezpečnou se považuje bouřka v okruhu zhruba tří kilometrů.

V případě zásahu a zranění bleskem bývá nadějí včasná první pomoc. Obvykle je zapotřebí masáž srdce a umělé dýchání,“ zdůraznil se slovy, že na Opavsku před časem záchranáři vyjížděli k muži, který se za bouřky pohyboval po poli s koněm. „Zasáhl je přitom blesk. Při našem příjezdu byl pacient při vědomí, utrpěl však poranění a byl vyděšený. Kůň ležel na zemi a vypadal, že zásah nepřežije. Najednou se ale otřepal, vyskočil a začal pobíhat kolem,“ pokračuje. Podle Petra Fastera z Hasičského záchranného sboru MSK je dobré během bouřky odpojit ze sítě elektrospotřebiče.

(ver)

Miniprůzkum: víte, jak se chovat, když je bouřka?

Jak se zachovat za bouřky? Vědí to Opavané? Na to jsme se zeptali některých z nich. „Pokud jsem venku, utíkám se schovat do nejbližší budovy. Vyhýbám se přitom stromům. Doma vypínám elektrické spotřebiče, anténu. Zavírám navíc okna, aby nám nenapršelo do pokojů,“ řekla třiatřicetiletá administrativní pracovnice Martina Štenclová.

K jejímu názoru se připojila i pětačtyřicetiletá prodavačka Irena Reinová z Kravař. „Venku se rychle někam schovám,“ uvedla a vzápětí dodala: „Když jsem doma, vypínám veškerou elektroniku. Stalo se mi totiž, že se mi během bouřky vybil počítač.“ Zdeňce Havlíčkové z Opavy zase bouřka před patnácti lety zničila televizi, když do ní uhodil kulový blesk. Mezi patnácti dotázanými ovšem převažovalo tvrzení, že se jim dosud se spotřebiči nic závažného nestalo. A to i přes fakt, že je ponechali po celou dobu trvání bouřky v provozu.

A kam se lidé schovají před bouřkou například v poli? „Není dobré stát uprostřed pole v průběhu bouřky, protože tím představujete jediný vodič,“ vysvětlil mladý muž, který si nepřál být jmenován. Neméně nebezpečné je setkání s bouřkou ve výše položených oblastech. „Pokud už se stane a bouřka vás potká na kopci, je nejlepším řešením lehnout si někam na rovinu,“ řekl student gymnázia Jaroslava Heyerovského v Praze Karel Hamouz. „Svou roli při bouřce hraje i rychlost vašich pohybů. Není vhodné se pohybovat příliš rychle,“ uvedl na závěr.

Na otázku, zdali se obyvatelé Opavy bouřky bojí či nikoliv, odpověděli půl na půl. Pro ty, kteří ji příliš v oblibě nemají, uvádíme radu důchodkyně Zdeny Havlíčkové z Opavy. „Bouřka na mě působí negativně. Zatahuji proto rolety.“

Její postoj nesdílí elektrikář Jindřich Kudla z Opavy. „Za bouřky nejraději sleduji blesky. Pod strom se však neuchýlím. Kdysi jsem za bouřky chytal ryby a blesk udeřil do stromu, který se nacházel v mé těsné blízkosti. Naštěstí se mi nic nestalo,“ řekl a s pousmáním dodal: „Ryby ovšem za bouřky více berou.“

(kat)