Ale začneme od začátku. „Když jsem se vracel ze střední školy, na Ptáčáku mě oslovil starší chlap s tím, jestli nemám cigaretu. Hned potom mi ukázal prstem na velmi nevzhlednou ženu kolem padesátky rozvalující se na lavičce v altánu. Dokonce si pamatuji, že na mě mrkala. Prý ji můžu mít za pět set. S díky jsem odmítl a pádil pryč,“ hovoří o svých zkušenostech dnes osmadvacetiletý Tomáš.

Zkušenost s Ptáčákem má také naše kolegyně Ivana Adamčíková. „Bylo mi šestnáct. Šla jsem po ránu na brigádu přes Ptačí vrch, když na mě vybafl nějaký chlap s rozevřeným kabátem, pod kterým byl nahý,“ vzpomíná.

Těmto časům už tu ale podle tvrzení opavské městské policie odzvonilo. „Ptačí vrch je jedinečné místo v městských parcích, přes den vyhledávaný Opavany všech věkových skupin, a po setmění bohužel nejrůznějšími individui, jejichž řádění se snaží předcházet městská policie, jíž se to více či méně daří,“ uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS).

Ivo Špičák z Městské policie Opava souhlasí, že ještě před několika lety nebyl Ptačí vrch zrovna reprezentativní. „Bylo o strach projít už jen kolem,“ uznává. Zároveň však tvrdí, že situace se dnes zlepšila. Zlom se prý datuje do doby zhruba před pěti lety, kdy zde byly instalovány necelé dva metry vysoké bronzové sochy Ptáků sochaře Kurta Gebauera.

Vymizení kriminálních živlů z okolí napomohlo také nově otevřené dětské hřiště pod kopcem. Strážníci tu totiž dělají častější obhlídky. Navíc okolí Ptáků snímá policejní kamera, čehož jsou si různí darebáci vědomi. Ptáci se tak měli stát jakýmisi nevyhlášenými ochránci Ptačího vrchu. A to i přesto, že se už nejednou oni sami stali terčem útoků vandalů.

Nyní zde ale podle Špičáka vysedávají hlavně skupinky mladých lidí. Konají se tu promenádní koncerty a různé kulturní akce. Vcelku je tu klid, tedy až na milostné a erotické hrátky, kterých jsou zde policisté sledující kamery svědky. A to i přes den.

Velkých změn se podoba Ptačího vrchu v brzké době nedočká. „V současnosti není připravována žádná investiční akce, jež by se týkala přímo Ptačího vrchu, ale v příštím roce dojde k rekonstrukci všech zpevněných ploch v prstenci městských parků, včetně rekonstrukce veřejného osvětlení,“ dodal Halátek.