Do projektu se z celé republiky nakonec zapojilo celkem jednadvacet škol.

„Tohoto velmi zajímavého projektu se účastnila skupina chlapců a dívek z osmých a devátých tříd naší školy v rolích scenáristy, režiséra, redaktora, zvukaře, produkčního, moderátora apod.,“ uvedla ředitelka školy Ivana Lexová a doplnila, že úkolem dětí bylo vytvořit videodokument a audiodokument o lidech, kteří byli v období totalitního režimu z politických důvodů perzekuováni a vězněni a jejichž životy byly tehdejším režimem vystaveny hrubému bezpráví.

„Dětský filmový štáb si rozdělil jednotlivé role, zpracoval scénář a vytvořil dva unikátní dokumenty,“ připomněla ředitelka Základní školy Boženy Němcové v Opavě. Pod vedením pedagogů Kristiny Musilové a Pavly Sitmalidisové vytvořili žáci během tří měsíců audio a videodokument.

Hlasový záznam vznikl nakonec z rozhovoru s bývalým vojenským letcem Antonínem Zelenkou. Audiodokument nesl název Poslední let Antonína Zelenky.

Na videodokumentu Poezie za mřížemi byl zachycen příběh o katolickém knězi, básníkovi a spisovateli Josefovi Veselém. „Nesnadná, ale velmi zajímavá práce dětí byla korunována vynikajícím úspěchem,“ poznamenala ředitelka Lexová. Videodokument získal v celostátní soutěži 1. místo a audiodokument 2. místo.

Dětský filmový štáb navíc převzal cenu České televize. Komise vybírala z dvaceti videodokumentů a třinácti audiodokumentů. Rozhodnutí bylo v rukou partnerů, mezi nimiž bylo Ministerstvo obrany ČR s Českou televizí, Českým rozhlasem, Československou obcí legionářskou, Nadačním fondem československých legií, Sdružením válečných veteránů, Konfederací politických vězňů a Svazem pomocných technických praporů.

„Škola se soutěže zúčastnila jako jediná v Moravskoslezském kraji a přihlásila se do projektu v rámci možnosti propojení mediální výchovy a dějepisu s tvořivostí žáků. Výstupem projektu jsou unikátní dokumenty, které poslouží nejen naší, ale také budoucím generacím,“ doplnila Ivana Lexová .

Soutěžní dokumenty si můžete prohlédnout na webových stránkách www.bojovniciprotitotalite.cz. „Za tento významný úspěch školy patří poděkování nejen dětskému štábu, ale také pedagogům, kteří dokázali děti nadchnout a poskytnout jim nejen odbornou pomoc, ale také možnost uplatnit znalosti, které získaly ve výuce, a prezentovat se v pozitivním smyslu na veřejnosti,“ uzavřela ředitelka školy.

(ans)